Zavlažování pomocí slunce

Jít do obchodu a koupit si zeleninu je velmi jednoduché. Ale stále častěji se lidé snaží vypěstovat si alespoň některé plodiny sami. A dá se to nejen v zahrádce, ale dokonce i na okně, či balkoně. Jak zajistit, aby měli rostliny stálý dostatek vláhy i v případě, že nejsme každý den doma, abychom je polévali?

šetrné zavlažování

Šetrné zavlažování

Pomoc máme k dispozici. Můžeme dát sousedce klíče od bytu, nebo využijeme solární automatické zavlažování. Jde o kapkovou závlahu, která dodává postupně rostlině vodu během celého dne přímo ke kořeni. Takovým způsobem dostává rostlina vláhu tam, kde ji potřebuje, pomalu, čímž se zajišťuje, že kořen je neustále vyživován. Nespalují se listy na slunci. Pokud polejete rostlinu přes listy, kapky vody se chovají jako čočky, které spálí rostlinu. Pokud dodáte vláhu ke kořeni, rostlina využije i slunce, i vodu, aniž ji to poškodilo. Právě naopak, je to nejšetrnější způsob zavlažování.

Automatický systém

Solární kapková závlaha se skládá ze solárního článku, čerpadla, a trubkových rozvodů. Samozřejmě potřebuje zdroj vody, kterou bude čerpat a dodávat rostlinám. Voda může být v zásobníku – může to být vědro, nebo jiná nádoba, do které můžeme zachycovat dešťovou vodu, nebo budeme doplňovat vodu sami. Čerpadlo je připojeno na solární panel, díky kterému získáváme potřebnou energii pro chod automatické závlahy. A dostáváme se k největší výhodě solární kapkové závlahy. Celý systém je nezávislý od elektrické sítě. Stačí, aby svítilo slunce na fotovoltaické panely, a automatické čerpadlo začne pracovat. Takto dostává rostlina vláhu v době, kdy ji nejvíce potřebuje, a po západu slunce se čerpadlo vypne. Tímto způsobem se dokonce ušetří až 90% vody, potřebné pro zalévání rostlin.

kapková závlaha

Závlaha nejen pro balkón

Využít solární zavlažování je možné nejen pro zeleninu, jako jsou rajčata nebo papriky, pěstované na balkoně. Použít se dá i pro květiny v květináčích. Pomocí slunce a vody tak můžete mít krásně rozkvetlé okna nebo balkony, a nemusíte se obávat slunečných dní, které obvykle dokáží spálit rostliny, pokud nemají dostatek vody. Solární kapková závlaha je určena i pro skleníky nebo menší zahrádky. Pomocí takového systému zahrádkáři získají bezpečný, automatický zavlažovací systém, poháněný sluneční energií, díky kterému mohou mít stále krásnou úrodu.