Máte pojištěný zahradní bazén? Poradíme jak na to

shutterstock.com
shutterstock.com

České zahrady se díky cenové dostupnosti nafukovacích bazénů začínají hemžit vodními plochami. Ale výjimkou nejsou ani velké zapuštěné bazény, ve kterých se nejen svlažíte během horkých letních dní, ale dokonce si v nich i výborně zaplavete. Který majitel zahrady by odolal a nepořídil bazén pro zpříjemnění letních dní?

S pořízením bazénu však nepřichází jen potěšení, ale také starost. Bazén je poměrně náchylný na poškození a opravy jsou drahé. Předcházet velkým neočekávaným nákladům na opravy bazénu lze díky pojištění majetku. Poradíme vám, jak ho zařídit.

Rizika poškození bazénu

Bazén si majitelé domu se zahradou zpravidla pořizují na oplocený pozemek. Mají tudíž pocit, že je jejich bazén v bezpečí. Ale, bohužel, plot není pro vandaly nebo závistivce velkou překážkou. Nemluvě o tom, že bazénu nehrozí riziko zničení pouze od vandalů.

Velkou hrozbou jsou také nepříznivé vlivy počasí. V případě bazénů bývá nejničivější především krupobití, které zapříčiní rozbití zastřešení bazénu, ale může poničit nebo pomačkat i konstrukci bazénu. Velké škody mohou také napáchat padající stromy při silném větru.

Krupobití může zastřešení bazénu zcela zničit, zdroj: shutterstock.com
Krupobití může zastřešení bazénu zcela zničit, zdroj: shutterstock.com

Jak zřídit pojištění bazénu?

Většina pojišťoven nenabízí pojištění bazénu jako samostatný produkt, ale jako nadstavbu k pojištění nemovitosti. Vzhledem k tomu, že pojištění nemovitosti je základním potřebným pojištěním vlastníka domu (a v případě sjednané hypotéky dokonce povinným pojištěním), není pojištění bazénu žádnou vědou.

Pokud již máte pojištění nemovitosti sjednané, můžete smlouvu rozšířit ještě o připojištění bazénu. Při sjednání nového pojištění nemovitosti se rovnou informujte o možnosti připojistit bazén. Podmínkou zpravidla bývá, aby se bazén nacházel na stejném pozemku jako pojištěný dům, a aby pozemek byl oplocen.

Cena se odvíjí od typu bazénu

Pojišťovnu bude zajímat typ vašeho bazénu. Pokud se jedná o obyčejný nadzemní nafukovací bazén, může vás mile překvapit, že jeho pojištění některé společnosti zahrnují do pojištění domácnosti. U větších bazénů s pevnou konstrukcí však spíše počítejte s nutností sjednat připojištění.

V takovém případě bude pojišťovnu zajímat, zda je o bazén zcela zapuštěný do terénu, částečně vyčnívající či pevný bazén stojící na povrchu. Další důležitou informací je, zda je bazén zastřešen.

Při sjednání připojištění bazénu se zajímejte o konkrétní VPP pro pojištění majetku. A dbejte na to, zda váš bazén splňuje podmínky stanovené vámi zvolenou pojišťovnou. Výše pojistného závisí na hodnotě bazénu a zvolené výši spoluúčasti. Ceny pojištění se pochopitelně také liší pojišťovna od pojišťovny.

Pojistit lze i příslušenství bazénu, zdroj: shutterstock.com
Pojistit lze i příslušenství bazénu, zdroj: shutterstock.com

Proti jakým rizikům se lze pojistit?

Rizika, na která se pojištění vztahuje jsou prakticky shodná s těmi, která platí pro pojištění nemovitosti. Jsou to především:

  • živelné pohromy – krupobití, vichřice, bouřka
  • pád stromů
  • zasažení bleskem
  • vandalismus

U některých pojišťoven lze navíc sjednat připojištění proti krádeži příslušenství k bazénu. Kvalitní filtrace nebo solární ohřev vody v bazénu vyjde rovněž na nemalé peníze a zloděje může lákat taková zařízení ze zahrady odcizit.