Jak na zastínění vašeho posezení na zahradě?

shutterstock.com
shutterstock.com

Venkovní posezení je dominantou každé zahrady u rodinných domů i v zahrádkářských koloniích. V jarních i podzimních měsících posezení na zahradě zpříjemní hřejivé sluneční paprsky. V horkém létě by naopak sezení na zahradě nebylo možné bez dostatečného zastínění.

Možnosti zastínění

Ještě v nedávné době bylo nesnazší ukrýt se před přímým slunečním zářením do stínu stromu. V moderních zahradách však již většinou vzrostlé ovocné stromy chybí, proto je třeba zvolit jiný typ zastínění. Možností je velké množství, záleží jen na vkusu a finančních možnostech majitele zahrady.

Slunečníky

Nejjednodušší a často finančně nejméně náročnou volbou je koupě slunečníku. Slunečníky se vyrábí v dosti širokém rozptylu velikostí a mohou se lišit i tvarem. Na trhu objevíte nejen klasický kulatý slunečník, ale čím dál větší oblibě se těší i slunečníky s deštníkem čtvercového tvaru, jejichž podpěrná tyč není umístěna uprostřed, ale na kraji slunečníku a nezabírá tak vzácný prostor uprostřed vytvořeného stínu. Více se dočtete zde.

Markýzy

Máte-li posezení umístěno v blízkosti stěny domu, oceníte služby markýzy. Markýzu lze snadno připevnit na zeď domu do nenápadné kazety. Tyto kazetové markýzy patří v našich klimatických podmínkách k nejoblíbenějším. V případě slunečního svitu lze markýzu rozvinout a získat tak stříšku, která vytvoří stín nad zahradním sezením, ale také brání průniku slunečních paprsků do přilehlého interiéru domu.

Markýza se stříškou, zdroj: sundrape.cz
Markýza se stříškou, zdroj: sundrape.cz

Markýzy se vyrábí ve velkém množství provedení – rozměrů i typů potahů stříšky. Vybírat můžete z velkého množství barev i vzorů. Některé markýzy dokáží ochránit nejen proti slunečnímu záření, ale také proti drobnému dešti.

Pergoly

Dalším typem ochrany proti slunci mohou být pergoly. Nejčastěji se jedná o jednoduché konstrukce o čtyřech až šesti nohách postavených do tvaru obdélníka či šestiúhelníka. Podpůrné nohy jsou nejčastěji ze dřeva, případně kovové.

Pergola u bazénu, zdroj: shutterstock.com
Pergola u bazénu, zdroj: shutterstock.com

Pergoly lze zastřešit různým způsobem:

  • popínavé rostliny – konstrukci pergoly nezastřešíme, ale místo střechy vedeme podpůrné dráty pro oporu popínavých rostlin. Tato zelená pergola poskytne majitelům příjemný přirozený stín, prostor pod pergolou bude zároveň vzdušný, pod „stříškou“ z popínavých rostlin nehrozí vytvoření dusného prostředí. Tato stříška však neochrání proti dešti.
  • dřevěná střecha – pro svůj přírodní vzhled je velmi oblíbená střecha dřevěná, která pěkně ladí k dřevěné konstrukci pergoly a chrání i před deštěm. Nevýhodou může být nutnost vyšší údržby takovéto střechy.
  • střešní krytina – velmi oblíbené je i použití klasické střešní krytiny i pro stříšku pergoly,  která je velmi odolná a také ochrání nejen proti slunci, ale i dešti.
  • polykarbonátová stříška – polykarbonát je průhledný, proto polykarbonátové zastřešení pergoly nabízí větší světlost prostoru pro posezení. Polykarbonát je velice odolný materiál, mezi jeho výhody patří také jeho snadná tvarová přizpůsobitelnost.

Výhodou pergoly může být i možnost zastínit prostor posezení nejen svrchu, ale také z některé strany. K bočnímu zastínění je možné využít stahovací rolety, dřevěné desky či konstrukci s popínavými rostlinami.