Cesmína vroubkovaná: Jaké jsou její populární kultivary?

Tvarovaná cesmína vroubkovaná symbolizuje skvělou volbu pro okrasné zahrady. Přečtěte si, co je pro ni charakteristické i jak ji správně pěstovat. 

Tvarovaná cesmína vroubkovaná

Víte, jak cesmína vroubkovaná vypadá? 

Jedná se o stálezelený keř nebo malý strom. V závislosti na tom dorůstá výšky od 1,5 do 7 metrů. Její původ bychom hledali v Asii, kde roste v horských lesích ve výšce 700 až 2 100 metrů nad mořem. Tato dřevina se pyšní zajímavou černošedou kůrou, kterou doplňují tmavě hnědé, mírně chlupaté a hranaté letorosty. 

Charakteristické jsou pro ni drobné květy bílé barvy a plodí černé peckovice, které jsou pro lidi jedovaté. Kultivarů cesmíny vroubkované bychom našli přes 200. Rozdíly přitom spočívají ve vzrůstu, habitu, barvě i tvaru listů. V tomto článku si představíme dvě odrůdy, které jsou pravděpodobně nejpopulárnější.

Populární kultivary cesmíny vroubkované

Kultivar Ilex crenata ‘Convexa’ je malý keř, pro který je charakteristická nepravidelnost a husté rozvětvení. Roste velmi pomalu a v dospělosti dosahuje výšky okolo 2 metrů. Pyšní se drobnými sytě tmavými listy, které jsou přibližně 1-2 cm dlouhé. Je oblíbený zejména pro tvarování živých plotů a bonsají, jelikož dobře snáší střih. 

Druhým zajímavým kultivarem je Ilex crenata ‘Green Lustre’. Jedná se o velmi malebný, plochý a zakrslý keř, který v dospělosti dosahuje pouze 1 metru. Má výrazně lesklé tmavě zelené listy, které jsou vzhledem ke stromu poměrně velké a až 3 cm dlouhé. Jelikož dobře snáší tvarování, hodí se rovněž pro tvorbu živého plotu. 

Do jaké půdy cesmínu vroubkovanou vysadit?

Pokud se pro cesmínu vroubkovanou rozhodnete, určitě ji vysaďte do vlhké, mírně kyselé až neutrální půdy, která bude obsahovat dostatek živin. Důležité přitom je, aby byla dostatečně propustná a zároveň nezamokřená. Vysadit ji můžete na slunce, nebo do polostínu. Tolerovat však bude i stinné stanoviště, kde se rychle vybarví do tmavě zelené. 

Cesmína si libuje ve vyšší vzdušné vlhkosti, dlouhému suchému úpalu se proto raději vyhněte. Je mrazuvzdorná do -23 °C, což je pro naše klimatické podmínky dostačující. Rozhodně lze však doporučit ji přes zimní období pro jistotu zamulčovat kůrou. 

Více informací ze světa okrasných stromů najdete na www.okrasne-stromy.cz.