Vysaďte si v zahradě tvarovaný smrk. Uvidíte, že nebudete litovat

Přemýšlíte nad okrasným stromem do vaší zahrady? Chybu rozhodně neuděláte s klasickým smrkem, který nabízí řadu zajímavých odrůd. Přečtěte si, jaké kultivary jsou vůbec nejoblíbenější. 

smrk ztepilý

Roste především v severských jehličnatých lesích

Smrk patří do rodu stálezelených stromů z čeledi borovicovitých. Původně se vyskytoval především v celém chladném a mírném pásu Evropy, Asie a Severní Ameriky. Ve velkém množství jej najdeme v severských jehličnatých lesích, kde symbolizuje jeden z dominantních druhů stromového patra. 

Smrk je většinou mohutný strom, který má rovný kmen a široce kuželovitou korunu. Na první pohled vás zaujme svou šedou až červenavě hnědou kůrou. Větévky vyrůstají v takzvaných přeslanech.

Nejen u nás se smrk stal oblíbeným vánočním stromem. Kultivary s dekorativním jehličím se ovšem vysazují jako solitérní okrasné stromy, které perfektně ozdobí každou zahradu. 

Z jakých druhů můžete vybírat?

Pokud se rozhodnete pěstovat smrk ve vaší zahradě, máte na výběr mnoho různých druhů, které nabízí rozdílné vlastnosti. My vám představíme alespoň několik nejpopulárnějších.

Prvním z oblíbených kultivarů je rozhodně smrk ztepilý, který se pyšní průběžným kmenem a kuželovitou korunou. Jedná se o vůbec nejvyšší strom v Evropě, přičemž z něj bylo vyšlechtěno více než 300 kultivarů. 

Další populární odrůdou je smrk sivý, který zastupuje skupinu středně velkých stromů. Kromě jiného jej poznáte i podle mírně zakřivených, matných, modrozelených až bělavých jehlic. Obvykle se uplatňuje jako solitéra – velké oblibě se těší například kultivar Picea glauca ‘Conica’.

Třetím zástupcem je takzvaný smrk černý. Jedná se o menší strom, který dosahuje výšky od 6 do 20 metrů. Na první pohled vás zaujme svým úzce kuželovitým habitem, šedohnědým kmenem a krátce převisajícími větvemi. Smrk černý skvěle vyniká jako solitéra nebo jako součást skupiny jehličnanů. Perfektně se hodí také do skalek. 

Více informací ze světa pěstování okrasných stromů najdete na www.okrasne-stromy.cz.