Využití plastových a keramických květináčů

Když kolem nás něco kvete, pučí a roste, hned zaznamenáme lepší náladu. Ne každý najde dostatek času na toulky přírodou, avšak stále patří k velice populárním řešením obstarání truhlíků a květníků domů, na terasu či přímo do zahrady.

Jak vybrat správný květináč

V nabídkách prodejen objevíte spoustu květináčů, které se neliší pouze velikostí, ale také designem a materiálem. Jaké upřednostnit? Pro zapomnětlivce a osoby s nedostatkem času lze doporučit na Habitat samozavlažovací druhy, kde nechybí systém schopný zásobovat rostliny vodou a živinami po dobu až několika týdnů bez vaší péče. Vzhledově nápadité keramické květináče vyniknou všude, kde potřebujete získat poutavý dekorativní prvek. K přednostem patří schopnost snášet vysoké teploty a přímé sluneční záření, avšak dejte pozor u tmavě zbarvených typů – mohou hromadit vyšší množství tepla, proto je dejte spíše do stínu. Poréznost hmoty obstarává propouštění vzduchu k substrátu, k rostlinným kořenům. Voda se tedy odpařuje pozvolně, stěny mají lepší ochlazování, což prospívá kořenům. K nevýhodám patří nízká mrazuvzdornost, nádoby praskají.  

Květináče pro časté přemisťování

Často se zabýváte přesazováním a přemisťováním rostlin? Potom preferujte plastové květináče, které patří k praktickým, lehkým a levným možnostem. Nelekejte se, že na vás čeká jen jednoduchý a vzhledové nezajímavý sortiment – naopak, oceníte rozmanité druhy v různých barevných variacích. Dávejte pozor, abyste vybrali modely zhotovené z kvalitního a odolného plastu. Jen tak získáte záruku zvládnutí vyklepání udusané zeminy bez potíží, odolnost proti mrazu i UV záření. Klasicky se s nimi setkáte u předpěstování a sadby. Dobře vypadají v moderních interiérech. Hladký povrch znamená snadné čištění. Od materiálu však nečekejte nasákavost – je nulová, kořeny se neochlazují. Substrát však zůstává delší dobu vlhký, tudíž nemusíte tak často zalévat.