Zatopený sklep? Zachrání vás čerpadlo

Elnias @ zdroj: sxc.hu
Elnias @ zdroj: sxc.hu

Letošní povodně opět ukázaly, jakou silou umí udeřit voda. Opět se potvrdilo pravidlo, že přírodní živly jsou nevypočitatelné a pokud nebydlíme na kopci, může nám voda všem udělat nemalé škody. O tom se letos přesvědčili obyvatelé záplavových oblastí. Ve velkém množství domů nezůstala voda pouze ve sklepech, ale dostala se mnohem dále. Kvalitní čerpadlo by mnohé ulehčilo.

Čím dříve se voda dostane z objektu, tím lépe

Pokud se voda dostane do sklepa, začínají okamžitě vlhnout všechny zdi. Je nutné, aby se voda odstranila co nejdříve. Čím déle bude voda ve vašem sklepě, tím více bude zdivo poškozené a opravy budou nákladnější. Odnášet vodu v kýblech je zdlouhavé a namáhavé. Čerpadlo může dělat tuto práci za vás a mnohem rychleji.

Volba čerpadla by měla být vždy pečlivě rozmýšlena. Pokud budete zatopeni povodněmi, je velké riziko, že v objektu nepůjde ani elektrický proud. Čerpadlo na elektřinu by vám v takovém případě bylo k ničemu. Proto je vhodnější být vždy připraveni na nejhorší. Pokud si koupíte benzínové čerpadlo na vodu, budete ho moci využít kdykoli a kdekoli. Omezeni jste pouze maximální čerpací hloubkou 8 metrů (pokud chcete čerpat z větší hloubky, využijte ponorné čerpadlo). Používá se běžný benzín s olejem, a to stejný jako do sekaček na trávu nebo motorových pil. Spotřeba se pohybuje od 0,5 litru benzínu za hodinu v závislosti na zatížení a výkonu čerpadla.

Heron EPH 80 čerpadlo, zdroj: heureka.cz
Heron EPH 80 čerpadlo, zdroj: heureka.cz

Voda ve sklepech nemusí být pouze ze záplav

Záplavy jsou pouze jednou z příčin vody ve sklepích. Samozřejmě, že momentálně je to velmi aktuální téma. Ale zaplaven sklep může být i z jiných důvodů. Stačí aby večer v domě prasklo vodovodní potrubí a do rána máte sklep pod vodou. Někdy stačí i vydatný déšť a může nám voda začít nastupovat z místní kanalizace. Situací je mnoho a je třeba, abychom na ně byli připraveni.

Čerpadla samozřejmě nemusí ve sklepě ležet bez užitku a čekat jen na velkou vodu. Mohou se stát také pomocníkem do domácnosti. Pokud máte studnu či potok, může čerpadlo sloužit k čerpání vody k zalévání zahrady. V tomto případě vždy volte čerpadlo, kterému nevadí drobné nečistoty tzn. kalové čerpadlo.