Jak se zbavit mravenců na zahradě?

wikipedia.org
wikipedia.org

Mravenci v zahradě rozhodně nejsou zvířátkem, které bychom zde vyhledávali a chtěli mít. Na druhou stranu se jedná o přirozený jev, se kterým na zahradách musíme počítat. Pokud je na zahradě mravenců mnoho, je to nepříjemné a mnohdy omezující. Naštěstí existují způsoby, jak jejich počet regulovat.

Mravenců na zahradě se nikdy nemůžeme zbavit na 100%, ale můžeme jejich množství redukovat a zabránit jim v přístupu na nechtěná místa. Každý zahrádkář ví, že dokáží pěkně potrápit. Jak nad nimi vyzrát?

Jak na mravence přírodní cestou?

Nejvíce nás obtěžují mravenci, kteří mají svá mraveniště u záhonků, u květin nebo u zahradního posezení. Často se v takovýchto místech objevují i drobnější mraveniště. Nejhorší případ je, když se jedná o mravence způsobující pálivé štípance. Pouhým rozkopnutím mraveniště nebo jeho zašlapáním žádného účinku nedosáhneme. Nějaké procento mravenců sice zahubíme, ale oni si stejně postaví mraveniště znovu na stejném nebo blízkém místě.

Velmi dobrým obranným prostředkem proti mravencům může být voda. V místě výskytu mraveniště a jeho přilehlém okolí se snažte o pravidelné a důkladné zavlažování zeminy. Mravenci si pak rozmyslí, zda chtějí žít v bahně nebo jestli půjdou dále. Alternativou je prolít mraveniště vařící vodou.

V přírodě také existují látky, které mravence odpuzují. Stačí je umístit na místo, kde mravence nechceme, a tyto látky budou dělat práci za nás. Jedná se o skořici, pálivou papriku, sedlinu z kávy, sůl, celer, citrusovou kůru nebo aromatické bylinky ( levandule, majoránka, bazalka, tymián). Více se dočtete zde.

Když to nejde přírodními silami, musí pomoci chemie

Pokud se vám nedaří mravence odradit touto cestou nebo je chcete na zahradě vyhubit, musíte sáhnout po jiných prostředcích. Jsou to prostředky, které jsou speciálně vyvinuté proti mravencům na zahradě. Jsou sice chemické výroby, ale drtivá většina těchto prostředků je ohleduplná k životnímu prostředí. Můžete využít látky, které se aplikují přímo na mraveniště nebo ty, které se umístí na volnou plochu.

V případě umístění na mraveniště se jedná o různé druhy prášků. Ty se aplikují na mokré mraveniště, aby nezůstaly pouze na vrchu, ale prostoupily do celé stavby. Když dlouho neprší, rozředíte tento prášek ve vodě a pokapete mraveniště. Variantou pro umístění do prostoru je „mravenčí bufet“. Jedná se o návnadovou dózu s hubícím přípravkem.

Narozdíl od ostatních přípravků na hubení obsahuje zpožďovač. Mravenci nehynou ihned po konzumaci, ale látka v nich přetrvá. Oni si ji donesou do mraveniště a nakrmí jedem larvy i dělnice. Vy můžete tak likvidovat mraveniště, aniž byste se k němu přiblížili. Sami mravenci odvedou práci za vás. To je ideální, pokud nevíte, kde se přesně hlavní mraveniště nachází.

Jen mějte na paměti, že na zahradě se nehodí používat chemické přípravky určené pro interiérové použití jako jsou spreje, apod. Dojde k nenávratnému poškození okolní zeleně a u některých přípravků i zanesení půdy, na které vám nemusí určitý čas nic růst.