Řešení nejčastějších problémů s bazénem

shutterstock.com
shutterstock.com

Máte vlastní zahradní bazén a chcete si užít koupání bez nepříjemných problémů? Pak určitě dbejte na zdravotně nezávadnou a čistou vodu. V dnešním článku se podíváme na řešení nejčastějších problémů, které vás během léta mohou potkat.

Když přijdou velké lijáky, může dojít k zakalení a dokonce i ke zkažení vody, pak nezapomeňme zapnout filtrační jednotku, velké nečistoty odsát vysavačem a přidat chemii, díky které se zbývající nečistoty shluknou ve větší, která se pak snadněji odstraní.

Někteří majitelé proto volí zastřešený bazén. Nechcete-li mít takový na zahradě, ať už kvůli finanční náročnosti nebo vzhledu, budete se muset o bazén častěji starat. Většinu problémů totiž způsobují právě nečistoty z okolí. Stačí mít poblíž stromy, keře, případně rušnou silnici a nečistoty se rychle hromadí.

Zastřešení bazénu, zdroj: bazeny-mountfield.cz
Zastřešení bazénu, zdroj: bazeny-mountfield.cz

Sliz na stěnách bazénu

Tato místa můžete najít tam, kde je velký výskyt řas a bakterií. Pak musíte uskutečnit šokovou dezinfekci a podle naměřeného pH použít přípravky, které mají název šok ve svém jménu. Řasy ze stěn buď okartáčujeme a pak odsajeme vysavačem. Když je však řas opravdu hodně, dochází i ke snížení výkonu filtrace, nezapomeňme ji tedy zkontrolovat. Filtraci pak necháme v provozu. Aby se nám bakterie a řasy opět nepřemnožily, použijeme algecidní přípravky.

Když je voda zakalená

Proč se nám voda v bazénu zakalila, může mít hned několik příčin. Pokud je voda zabarvená dohněda, pak je to vysoká koncentrace železa či manganu, bílá zakalenina svědčí o vysokém výskytu solí hořčíku a vápníku. Pokud jsou ve vodě ve větší míře i organické nečistoty – tuk, kosmetika, opalovací krémy, prach, pak je nasnadě zákal odstranit. Toho dosáhneme úpravou hodnoty pH a následnou šokovou dezinfekcí.

Nakonec můžeme nasypat prostředek, který vytváří vločky, jež se zachycují na filtru, jako je Laguna flokul ultra. Po celé proceduře by měla být filtrace opět zapnuta alespoň po dobu 12 hodin.

Silný zápach chloru

Pokud voda páchne po chloru a svědí nás pokožka, pálí oči, pak je to známkou špatné hodnoty pH a tvorby chloraminů. Opět upravíme hodnotu pH a zkontrolujeme obsah aktivního chloru. Podle potřeby přidáme chemický přípravek na snížení či zvýšení pH a dopustíme vodu, poté přidáme trojnásobek šokové dávky chloru, až se hodnoty srovnají. Dbáme na to, aby se voda nedostala k rostlinám na zahradě.

Chlorová alergie

Pokud jste citliví na chlor, který se ve vodě vyskytuje, můžete přejít na bezchlorové přípravky, fungující na bázi aktivního kyslíku. Pomocí přípravku STOP odstraníte z vody všechen chlor a pak lze přípravek použít. Pak sledujte množství aktivního kyslíku, stejně jako byste sledovali jinou bazénovou chemii. Ta by měla být od 8 do 15 mg/l.

Čištění pomocí soli, tedy solinace, spočívá v tom, že se sůl pomocí elektrolýzy mění na chlor, který ve formě kyseliny chlorné ničí řasy, bakterie a viry. Sůl může způsobit korozi součástí, které jsou vyrobeny z kovu, a to i tehdy, když je její koncetrace asi desetkrát menší než v moři.