Jaké typy markýz vybírat

zdroj: universtech.cz
zdroj: universtech.cz

Zastínění venkovního prostoru je u mnohých staveb jakousi samozřejmostí. Není se čemu divit, jelikož v případě absence stínu nelze na slunci vydržet delší dobu. Je třeba zvolit opravdu kvalitní a dlouhotrvající zastínění, které bude vypadat hezky, a navíc bude maximálně funkční.

Výbornou volbou jsou markýzy. Ty lze pořídit v několika různých variantách. Podívejme se tedy na typy markýz poněkud podrobněji a poukažme si na další aspekty, k nimž je nutné při jejich výběru přihlédnout.

Výsuvné, či kazetové?

V první řadě je třeba si rozmyslet, jestli budete volit venkovní markýzy výsuvné, nebo kazetové. Prvně jmenované jsou logicky mnohem levnější a jsou fakticky neustále na očích i ve stavu, kdy nejsou napjaté.

Naopak kazetové dokážou nabídnout minimální vzhledové zatížení konkrétnímu objektu a z kazety se vysunou přesně v momentu potřeby. Mimo samotného vzhledu se ale příliš neliší. Rychlost vysouvání a jeho kvalita záleží na výrobci.

Ochrana před slunečními paprsky, zdroj: universtech.cz
Ochrana před slunečními paprsky, zdroj: universtech.cz

A co pohon?

V potaz byste u markýz měli brát i typ jejich pohonu. Nejlevnější jsou logicky markýzy ovládané klasicky ručně. Jejich ovládání je sice jednoduché a poměrně pohodlné, nicméně spousta lidí sáhne spíše po typu, na dálkové ovládání.

Jeho základem je vysoce kvalitní elektromotor, který dokáže markýzu kompletně vysunout. I na základě samotného pohonu je zapotřebí se při volbě markýz orientovat.

Kvalita na prvním místě

Samozřejmostí by měla být i vysoká kvalita provedení markýz. Ve skutečnosti tomu tak ale bohužel často není. Ideální je volit takové markýzy, které disponují značkovým provedením samotné látky.

Markýzy na terasu Plzeň nabízejí látkovinu od společnosti Recasenc. Ta se vyznačuje maximální odolnosti vůči větru i jiným třeba i prudkým změnám klimatických podmínek, k nimž samozřejmě může v letním období dojít.