Máte na zahradě krtka? Přečtěte si, jak se ho zbavit

shutterstock.com
shutterstock.com

Staráte se o svou zahradu? Pěstujete kořenovou zeleninu, nebo pečujete o záhony s květinami? Nyní vás ale trápí pohled na hromádky, za které mohou krtci? Na první pohled neškodné a malé zvířátko vám může během několika hodin znehodnotit vaši zahradu a záhony, o které se pravidelně staráte. Jak se zbavit krtka? Na to se podíváme v dnešním článku.

Krtek ničí i prospívá

Sám o sobě není tento malý živočich pro lidi škodlivý. Můžeme říct, že na jedné straně lidem pomáhá, protože jeho hlavní potravou jsou žížaly, červy, larvy a hlemýždi. Zbavuje vás tedy těchto ničitelů úrody. Ale na jedné straně zahradě prospívá, na druhé straně škodí.

Krtek ryje hlavně po ránu a v časném odpoledni, to máte nejvyšší šanci jej zastihnout

Krtek totiž ničí také kořeny okrasných květin a keřů. Často se stane, že se vám na zahradě objeví krtince, které vypadají nevzhledně. A tak je nejlepší způsob se krtka zbavit. Ale pozor, nesmíte ho zabít, ani nic podobného, protože krtek patří mezi ohrožené druhy zvířat. Musíte ho pouze odchytit a vypustit do volné přírody.

Takto vypadá krtek, zdroj: wikipedia.org
Takto vypadá krtek, zdroj: wikipedia.org

Jak krtka odchytit, nebo ho vypudit?

Krtek se může pyšnit perfektně vyvinutým sluchem a čichem. A proto se používají prostředky, které na tyto vyvinuté smysly působí. Jestliže chcete krtka ze svého pozemku vyhnat, pak vám nezbyde nic jiného, než pořídit nějaký plašič či odpuzovač. K dostání jsou na trhu přístroje, které vydávají nepříjemný zvuk či vibrace, které krtka odrazují. Ale také jsou k zakoupení přístroje, které odpuzují pachem. Ale není stoprocentní řešení, protože krtek si může na tyto zvuky či pachy zvyknout, a tak je proti nim imunní. Je proto důležité, abyste se vybavili trpělivostí a začali kombinovat některé z těchto metod.

Možná máte na zahradě hryzce, poznáte rozdíl?

Jedním z nejžádanějších přístrojů pro odpuzení krtka, je odpuzovač vydávající ultrazvukový signál, který je pro krtka velmi nepříjemný. Můžete zakoupit tento odpuzovač v mnoha variantách, které se liší zejména svou konstrukcí a dosahem vysílání.

Preferujete-li raději to, že krtka odchytnete a vypustíte ho na volné louce, pak použijte pasti, které jsou ve tvaru delší trubky. Do této pasti se krtek chytne, přičemž obě strany trubky se uzavřou. Vy pak můžete krtka odnést do přírody.

Můžete krtka na vlastní zahradě usmrtit?

Tato otázka se v diskuzích objevuje často a odpověď bývá rozdílná. Zásadní je, že krtek obecný není ohrožený druh a neplatí tak na něj ochrana dle zákona o ohrožených živočišných druzích. Vše se tak odvíjí od zákona 114/1992 Sb. o týrání zvířat. Každý případ by se tak posuzoval individuálně.

1 komentář u „Máte na zahradě krtka? Přečtěte si, jak se ho zbavit

  • 6.7.2014 (16.03)
    Permalink

    u me zabiraj pet lahve zabodnuty do zeme na necem kovovym

Komentáře nejsou povoleny.