Okrasné trávy pro vaši zahradu

shutterstock.com
shutterstock.com

Zahrady u rodinných domů nemusí být zkrášlovány pouze umělými dekoracemi, sochami nebo jinými designovými doplňky. Dekorací se mohou stát i okrasné trávy. Okrasné trávy svým jemným, ale zajímavým vzhledem dokáží dodat zahradám potřebný půvab a kouzlo. Dají se do zahrad skvěle zakomponovat a vydrží opravdu dlouho.

Vysoké i nízké. Do sucha  i vlhka

Okrasné traviny se mohou stát okrasou každé zahrady. Některé druhy mohou dorůstat až tří metrů výšky, jiné se zastaví už na dvaceti centimetrech. Je proto vhodné s budoucí výškou počítat již při návrhu zahrady.

Díky tomu mohou být využity opravdu všude, ať už potřebujete vyšší nebo nižší druhy trav. K jejich univerzálnosti ve využití také napomáhá široká nabídka druhů okrasných trav. Každý druh má rád jiné výsevní podmínky. Některým druhům vyhovuje suché prostředí na slunném místě a jiné si naopak potrpí na mokrou půdu ve stínu. Stačí si jen správně vybrat.

Ozdobnice čínská, zdroj: wikipedia.org
Ozdobnice čínská, zdroj: wikipedia.org

Okrasné trávy mohou také rozkvétat

Okrasné trávy většinou nejsou pouze obyčejnou zelení, která by byla nudná a jednotvárná. Mohou mít velké množství podob. Lišit se mohou nejen výškou, ale také barvou, tvarem listů nebo dobou a barvou kvetení. I okrasné trávy totiž mohou být vybaveny květy mnoha vzorů. Pokud dokážete vytvořit takové podmínky, ve kterých se bude travám dobře dařit, odmění se vám za to tím, že vaší zahradu opravdu skvěle zkrášlí.

Tip: Ve vaší zahradě můžete využít závlahový systém, který usnadní péči o vaše rostliny

Nemusí zůstat pouze u trav

Do skupiny okrasných trav se neřadí pouze trávy, ale také můžeme zařadit i kapradiny. I kapradiny na správně zvoleném místě mohou zahrady dokonale zkrášlit a v současnosti se k tomuto účelu využívají stále více. Jaké druhy kapradin nejčastěji? Nejčastěji se využívají kapradiny červené, stříbrné, japonské, okanum nebo purpurascens, pérovník a papratka.

Jaké traviny nejčastěji?

 • Ozdobnice
 • Ostřice
 • Kostřava
 • Lesknice
 • Bezkolenec
 • Bochan
 • Red Baron

Jednotlivé druhy trav ještě do poddruhů

Většina z výše uvedených druhů trav nedisponuje pouze jedním typem se stejným vzhledem. Jednotlivé druhy totiž mají ještě velké množství poddruhů, ze kterých si můžete vybrat. Nejvíce to platí o travách ozdobnice, ostřice a kostřava. Například tedy ozdobnice. Ozdobnice je druhem okrasných trav, která je považována za vyšší.

Výška u nejvyšších rostlin může být i přes dva metry. Mohou být vybaveny dlouhými pevnými listy bez květů, ale najdeme i druhy s květy. Volba je tedy pouze na vás. Mezi druhy bez květů se řadí například ozdobnice variegatus, kabaret, zebrinus nebo gigantheus. Mezi ozdobnice s květem můžeme zařadit druhy Malepartus nebo Rotsilber.

Stručný popis ostřice a kostřavy

Ostřice jsou trávy, které jsou v oblasti vzrůstu a vzhledů velmi kreativní. Jednotlivé druhy se liší téměř vším – velikostí, barvou, vzhledem i strukturou. Najdeme tedy ostřice vysoké i přízemní, jednobarevné i probarvované a samozřejmě s květem i bez květu. Mezi nejznámější a nejvyužívanější patří ostřice bronzová, evergold, grayova nebo frosted curls.

Zato kostřavy mají vzhled velmi podobný. Jedná se totiž o přízemní traviny menším vzrůstem, které vytvoří na zahradě úhledný polštářek z traviny. Jednotlivé druhy se liší zejména tvarem a barvou listů. Mezi nejžádanější patří kostřava glauca, ametystová, medvědí nebo Eliah Blue.

2 komentáře u „Okrasné trávy pro vaši zahradu

 • 5.7.2014 (13.33)
  Permalink

  Ahoj, traviny jsou naprosto uzasne, kvetou ve chvili (konec leta, podzim), kdy uz ostatni okrasny rostliny uz moc ne. vsem doporucuju, navic s nima neni prace. krasna kombinace s mulcovanou kurou a kameny

 • 15.7.2014 (6.15)
  Permalink

  Ty okrasny travy jsou fakt nadhera. Kde je kupujete? Nechce se mi objednavat je pres internet, tak bych potrebovala nejakej velkej obchodak,kde si muzu vybrat. :-D

Komentáře nejsou povoleny.