Léto na zahradě ve znamení inovace

Jsme národ chalupářů a zahrádkářů. S prvními teplými dny si začínáme připravovat zázemí, abychom letošní sezónu strávili na svých zahradách ještě příjemněji než tu loňskou. Takže už od jara plánujeme, sháníme a tvoříme, prostě zvelebujeme si ty své nemovitosti k dokonalosti. Taky letos plánujete rozsáhlé změny, protože stávající zařízení už prostě nevyhovuje?

Kompletní rekonstrukce zahrady – dřina, která vás odmění

Zahrady také podléhají módním trendům, i když ne tak překotně jako bytový design. Jednou za čas ale i vaše zahrada potřebuje zvelebit a zmodernizovat. To si nejvíc uvědomují ti, kdo si ji právě koupili od člověka, který se o ni roky nestaral a nechal ji pustnout. Přestože jedním ze současných trendů je zahrada splývající s okolní přírodou, jestliže ale na ní všude bují plevel a nálety, je rekonstrukce zahrady nezbytná.

Zatímco tradiční koncepce v našich krajích spočívala v květinové předzahrádce, zeleninové zahradě a navazujícím sadu, renovace se tohoto konceptu držet nemusí. Nebo může. V každém případě se vyplatí přizvat si zahradního architekta, minimálně kvůli konzultaci, pokud jde o návrh nové podoby.

rekonstrukce zahrady

Jak vzniká nová zahrada

V první řadě je nutné si uvědomit, že finální podobu zahrada získá až za několik let. A bude vás to stát hodně času a sil. Možná patříte k těm, kdo si raději zaplatí firmu, mnohem větší radost vám ale přinese vlastní tvorba. Stačí jen vhodné zahradní nářadí, dostatek času a fantazie.

Nejdříve zvažte, které z původních dřevin stojí za zachování. Staré neplodící ovocné stromy, stejně jako napadené nemocí či škůdci se nevyplatí zachraňovat. Stávající stromy pak můžete do nové zahrady zakomponovat.

Dalším prvkem našich zahrádek jsou alpina neboli skalky. Mnohé z nich byly vytvořeny velmi neodborně a chaoticky. Při jejich renovaci myslete na to, že nejlépe vypadají ty, které působí přirozeně, jako by vznikly bez zásahu lidské ruky. Důležitá je volba kamenů – všechny by měly být jednoho druhu, mineralogická sbírka vypadá na zahrádce poněkud rozpačitě.

překvapení pro rodiče

Květiny pro manželku, jahody pro děti. Vyplatí se vlastní produkce?

V současné době je zelenina snadno dostupná, takže se snižuje počet těch zahrádkářů, kteří si ji stále ještě pěstují sami. Běžným obrázkem v zahrádkářských koloniích jsou udržované travní plochy s pohodlným posezením kolem bazénu nebo grilu. Ze zahrad se stávají relaxační zóny, místa, kde se odpočívá po náročném pracovním týdnu.

Lidé v produktivním věku se do vlastního pěstování příliš nehrnou, to přichází až s důchodovým věkem. Čilý senior pak dokáže zásobovat kvalitní zeleninou a ovocem všechna svá vnoučata. Bývá velmi příjemné překvapení pro rodiče, když děti přijedou na zahrádku pomáhat s těžšími pracemi.

Pokud jde o finanční stránku, zeleninová zahrádka se nejspíš nevyplatí. Na druhou stranu není nic lepšího, než právě utržené rajče nebo jahoda. Jestli tedy vládnete aspoň trochou volného času, myslete na kousek zahrádky pro vlastní pěstování.

nábytek na zahradu

Bez pohodlného posezení to nejde

Běžně se setkáte se zahradou bez zeleninových záhonů, ale těžko najdete nějakou, kde není posezení v altánku, pod pergolou nebo na terase. Bez něj to dnes na našich zahrádkách opravdu nejde, přece jen si sem jezdíme hlavně odpočinout od každodenního stresu. Vybrat vhodný nábytek na zahradu není těžké, současná nabídka je široká co do materiálu i provedení.

Pokud jde o volbu materiálu, záleží na tom, jestli bude nábytek trvale vystavený povětrnostním vlivům, nebo bude schován pod střechou. Mezi oblíbené volby patří dřevo, ratan, a to i umělý, kov i plast. Příjemně překvapí například venkovní nábytek z Möbelix.cz, kde najdete od skládacího křesílka po zahradní houpačku téměř vše.