Vy ještě nemáte na své zahradě tvarovanou kryptomerii?

shutterstock.com
shutterstock.com

V dnešním článku se podíváme na národní strom Japonska, kryptomerii japonskou, která ovšem roste i v Číně. Jedná se o mohutný typ jehličnanu dorůstajícího se až do 60 metrů výšky, který dokáže v místech svého původu vytvořit husté lesy.

Vyznačuje se mimo jiné hlavně svým rychlým růstem a dlouhou životností – existují záznamy o stromech až 3 000 let starých!

Jak se o kryptomerii starat

Při adaptaci na naše podmínky se jim nejvíce daří v teplejších oblastech a na chráněných stanovištích, ale neublíží jím ani mrazy do -22°C. Avšak v případech, kdy nastanou mrazy silnější, je potřeba tvarovaný strom zakrýt. Takováto ochrana je vhodná zvláště pokud je strom vystaven slunci, neboť zde pak hrozí nebezpečí popáleného jehličí.

Na půdu a vláhu nemají kryptomerie žádné zvláštní nároky, ale je lepší situaci nepodceňovat a vyhýbat se nežádoucím extrémům jako jsou promočené nebo naopak vysušené půdy.

Kryptomerie, zdroj: okrasne-stromy.cz
Kryptomerie, zdroj: okrasne-stromy.cz

Kryptomerie a zahrada

Odrůda „Rasen“ je hojně oblíbená nejen v Japonsku, ale i v Evropě, a to díky svému zvláštnímu tvaru kmene. Jejími hlavními rysy jsou drobné kulovité šišky, výrazně zelená barva jehličí a vláknité oranžové borky starších stromů.

Svého zajímavého růstu dosahuje za pomoci spirálovitě pokroucených větviček i kmene.  Výjimečný tvar totiž tvoří obloukovitě kroucené větvě.

Kryptomérie „Rasen“ je skutečně výrazným soliterém právě díky svému vzhledu, a nejvíce jí tedy bude slušet samostatné vysazení přímo v ploše trávníku nebo na štěrkovém podkladu.  Pokud ji vysadíte před barevný keř, stane se rozhodně jeho neobvyklou ozdobou. Ponechte však svému jehličnanu od keře odstup, aby nedošlo k jeho utlačování.

Pokud pro svou kryptomerii vyberete vhodné místo a dopřejete jí ty správné podmínky, stane se opravdu jedinečnou ozdobou vaší zahrady.

Podívejte se na tvarované okrasné stromy>>