Jak vybrat okrasnou borovici krok za krokem

Přemýšlíte nad novým přírůstkem do vaší rodiny okrasných stromů? V tom případě byste neměli zapomenout na borovici, která je právem považována za královnu jehličnanů. Víte, jaké jsou její klíčové vlastnosti a čím vlastně vyniká?

Charakteristické vlastnosti borovic

Stejně jako většina jehličnatých stromů, i okrasné borovice jsou stálezelené. Některé z nich jsou přitom schopné dorůstat výšky až 110 metrů, jiné naopak vyrostou jen do výšky malého keříku. Jejich přirozený výskyt je zejména na severní polokouli. Zaujímají prostranství od severských lesů až po subtropy.

Jedinečnost borovic přitom dokazují následující zajímavé vlastnosti. Věděli jste například, že dřevo z borovic v dřívějších dobách sloužilo jako zdroj balzámového oleje? Nebo že kůra borovic se velmi často využívá v lékařství, a to díky silným antioxidačním látkám? Další zajímavost symbolizuje fakt, že jehličí některých druhů borovic obsahuje dokonce více vitamínu C než citrusy. A zapomenout nesmíme ani na to, že semena některých borovic jsou dokonce jedlá (například borovice pinie).

Na co si dát pozor při výběru

Borovice se hodí pro skupinovou výsadbu, ale vyniknou i jako samostatně stojící solitéra. Při výběru tohoto okrasného jehličnanu přitom můžete přihlížet k různým faktorům.

Jako první se zaměřte na to, jak vysoký strom bude v dospělosti. Do malých skalek nebo třeba azalkových výsadeb volte spíše borovice menšího vzrůstu. Oproti tomu jako samostatně stojící strom vyberte klidně borovici lesní nebo borovici černou.

Dále je třeba zamyslet se nad tvarem koruny a větví. Existují borovice s kuželovitým, pyramidálním, pravidelným nebo nepravidelným tvarem.

Důležitá je rovněž barva jehlic. V současné době najdete jak borovice se svěže zelenou barvou jehlic, tak i takové, které se pyšní modrostříbrným odstínem.

A poslední důležitý faktor symbolizuje odolnost vůči mrazu. Každý druh má přitom tuto odolnost jinou. Borovice lesní například vydrží mráz až do -45,5°C, borovice drobnokvětá jen do -28,9°C.

Více informací o okrasných stromech najdete na www.okrasne-stromy.cz.