Vybíráme dílenský stůl pro nadšeného kutila

wikipedia.org
wikipedia.org

Patříte k nadšeným kutilům, kteří s chutí zútulní svůj domov vlastnoručně vyrobenou poličkou nebo vyrobí nějaký důmyslný zlepšovák? Ať už kutíte pro své potěšení nebo z nutnosti provést opravy zařízení domova či opravy zahradního náčiní, vyplatí se vám pořídit vhodný dílenský stůl, který patří k ústřednímu vybavení každé dílny. Veškerou kutilskou práci u něj zastanete nejen pohodlněji, ale také bez obavy, že při práci poničíte například stůl kuchyňský.

Koupit hotový nebo vyrobit vlastní?

Šikovný kutil si jistě může dílenský stůl vyrobit sám. Jako základ výborně poslouží starší vyřazená skříňka, kterou si upravíte na míru sobě i rozměrům vaší dílny. Při samovýrobě dílenského stolu dbejte především na pevnost pracovní desky. Pokud kutilství není vyloženě vaším koníčkem nebo pokud nemáte k dispozici vhodný materiál pro domácí výrobu stolu, můžete vybírat ze široké nabídky dílenských stolů a ponků na trhu. Při koupi dílenského stolu se zaměřte především na:

 • rozměry stolu odpovídající vašim prostorovým možnostem doma
 • pevnost pracovní desky
 • velikost pracovní desky a dostatek prostoru pro odkládání nářadí při práci
 • výšku stolu a na případnou možnost regulování výšky stolu (správným výběrem výšky pracovní desky šetříte svá záda)
 • dostatek vyhovujících úložných prostor – poličky a zásuvky na nářadí a spojovací materiál
Pracovní stůl včetně zásuvek na nářadí, zdroj: ahprofi.cz
Pracovní stůl včetně zásuvek na nářadí, zdroj: ahprofi.cz

Výběr dílenského stolu dle materiálu

Dílenské stoly se vyrábí v mnoha provedeních. Od různých velikostí a rozložení (či úplné absenci) úložných prostor po různá provedení z hlediska použitého materiálu. V nabídce na trhu naleznete:

 • celokovové – mezi jejich výhody patří snadno nastavitelné nohy, díky nimž si nastavíte optimální výšku pracovní plochy vzhledem k výšce vaší postavy, při výběru se zaměřte, zda je kovová pracovní deska dost pevná, upřednostněte desky ze silnějšího plechu
 • dřevěné – volte stoly s deskou ideálně z tvrdého dřeva s voděodolnou úpravou
 • plastové
 • skládací – skládací pracovní stolek je vhodný pro všechny, kdo bojují s nedostatkem prostoru a věnují se pouze občas drobným opravám, skládací stolek zpravidla sestává z kovových nohou a dřevotřískové pracovní desky a možnost složení jistě ocení ti, kdo bydlí v paneláku i ti, kdo již v domě nemají prostor pro dílnu, stolek lze využít k pohodlnému řezání, připevnění svěráku i pro opření opravovaného zahradního náčiní, u domu se zahradou může být výhodou skládacího stolu i to, že ho lze vynést na zahradu a pracovat na čerstvém vzduchu, mezi nevýhody skládacích stolů potom patří jejich nižší stabilita a pochopitelně pouze malý pracovní prostor
 • kombinované – kombinace kovových a dřevěných prvků

Nezapomeňte na dostatek úložného prostoru

Pokud vaše dílna skýtá dostatek prostoru, jistě se vyplatí kromě dílenského stolu pořídit ještě dílenské skříně. Úložný prostor pod dílenským stolem dobře vybavenému kutilovi jistě nepostačí k uskladnění veškerého ručního nářadí a spojovacího materiálu.

Pracovní náčiní můžete pohodlně a přehledně uložit do šuplíků i skříní. Dílenské skříně se zpravidla vyrábí v provedení kovovém či plastovém. Pokud plánujete uskladnit nářadí či stroje o větší hmotnosti, sledujte při koupi nosnost dílenské skříně.

Pro nejčastěji používané nářadí je vhodné připravit uchycení na stěnu. Bude tak vždy po ruce a nebudete jej muset hledat ve skříni. Na trhu jsou k dispozici univerzální systémy, které pojmou různorodé pracovní náčiní.

2 komentáře u „Vybíráme dílenský stůl pro nadšeného kutila

 • 1.7.2014 (17.50)
  Permalink

  Rozhodne vyrobit vlastni, kdyz kutil, tak se vsim vsudy. ;)

 • 17.7.2014 (12.25)
  Permalink

  Muj muz si jednoduse vzal nas stary z jidelny, ktery je nejen roztahovaci ale dokonce mel jeste supliky. Jako pravy kutil si ho opravil a zpevnil. :-)

Komentáře nejsou povoleny.