Romantické posezení na zahradě umocní zahradní dekorace

zahradni-dekorace-pergola
shutterstock.com

Zahrada to už dávno není jen místo, kde se pěstuje zelenina a ovoce. Stále častěji se ze zahrad praktických stávají odpočinkové. Je vnímána jako místo, které slouží k relaxaci. Má být místem, kde se člověk cítí příjemně a zažívá spojení s přírodou. Nezáleží na tom, jak velká zahrada je. Uklidňující atmosféru lze vykouzlit i na několika metrech. Stačí jediné – vhodně zvolit zahradní dekorace. Poradíme vám, jaké dekorace jsou nejlepší a co vše s nimi můžete získat.

O volbě je nutné přemýšlet

Na začátku si musíte rozmyslet hned několik aspektů. V první řadě byste měli mít jasno o celkovém pojetí vaší zahrady. Existuje totiž hned několik typů zahrad, které se od sede liší svou podobou. Velkým trendem jsou zahrady „alá“ anglický park. Jejich typickým znakem je dokonale upravený trávník v kombinaci se vzrostlými stromy.

Populární jsou orientální zahrady, které si pohrávají s asymetrií a nikdy na nich nechybí potůčky, jezírka či fontány. Z hlediska nenáročnosti na údržbu jsou asi nejlepší volbou klasické venkovské zahrady. Na nich roste vše jakoby náhodně a přitom v dokonalém spojení. Pamatujte si, že od typu zahrady se odvíjí i volba zahradních dekorací.

Jak správně vybrat zahradní dekorace?

Zahradní dekorace nesmí v žádném případě narušit styl, který zahrada má. Právě naopak. Vhodně zvolený zahradní doplněk je takový, který absolutně zapadne do vzhledu zahrady a současně se stane jejím výrazným prvkem. Vybírat je možné z ozdobných nebo prakticky ozdobných doplňků.

Dekorační osvětlení zahrady

Na zahradě by nemělo chybět osvětlení. I to může být funkční a dekorační. Funkční osvětlení představují například solární lampy okolo cest či v zajímavých zákoutích. Důležité je osvětlit místo, kde se nachází terasa se zahradním nábytkem. Zapomeňte na žárovky nebo lustry. Tu nejkrásnější atmosféru mohou vytvořit jen lucerny. Právě tento doplněk si razí cestu do moderního zahradního designu.

Zahradní lucerny, zdroj: bellarose.cz
Zahradní lucerny, zdroj: bellarose.cz

Lucerny byly opomíjené – neprávem. V současné době je možné mít lucerny v celé řadě designových provedeních. Pořídit si můžete klasické skleněné lucerny nebo lucerny z kovu. Zajímavostí jsou lucerny ve tvaru domečku či lahve. Jejich unikátnost je v tom, že díky rozmanitým tvarům mohou vykouzlit dokonale romantickou atmosféru. Hra přírodního světla svíčky vás uchvátí, tím si můžete být jisti.

Zahradní lucerny můžete pověsit v pergole či je použít jako osvětlení vchodu. Jestliže chcete vytvořit opravdu romantickou atmosféru, kupte si luceren více. A pověste je třeba do každého rohu pergoly.

Další doplňky, které by neměly na zahradě chybět

Mezi základní dekorační prvky zahrady patří květináče. I ty je ale potřeba vybírat s rozvahou. Moderní jsou květináče velkých rozměrů. Skvělé je, že i v oblasti květináčů je z čeho vybírat. Úžasně vypadají květináče kameninové, designovou lahůdkou jsou květináče z kovu.

Zapomínat byste neměli ani na vázy. Ty by měly být robustnější, aby stály i při větru. Pokud květináče máte, ovšem už nevypadají zcela ve formě, kupte jim nové obaly. Trendovou záležitostí jsou obaly na květináče vyrobené z bambusu.

3 komentáře u „Romantické posezení na zahradě umocní zahradní dekorace

 • 9.6.2014 (15.31)
  Permalink

  Já mám velice ráda dekorace, na zahradě i v domě, o každou starou vázičku svádím boje se svým mužem, který by ji raději nahradil helmou nebo motorkářskou výzdobou. Musím říct, že nejlepší ze všeho jsou věci po babičce, ideálně ještě starší. Stačí tomu pak věnovat jen pár chvil a krásná a hlavně originální dekorace je na světě.

 • 9.6.2014 (16.09)
  Permalink

  Me se strasne libi ty stare truhly, drevene kufry, co se nosily treba na vojnu. Nevite o nejakym miste pobliz Pribrami, kde by se dali sehnat?

 • 18.6.2014 (6.24)
  Permalink

  Na me idealni zahrade by rozhodne nemela chybet houpaci sit,myslim ze se hodi ke kazdemu stylu.:)

Komentáře nejsou povoleny.