Fotogalerie zahradních grilů a krbů na dřevěné uhlí

zahradnikrbyveris.cz
zahradnikrbyveris.cz

Zahradní krby a grily na dřevěné uhlí jsou bezpochyby nejvyužívanější na českých zahradách. I s nástupem moderních plynových a elektrických grilů si své místo v popředí stále drží. Důvodů je hled několik. Mnozí z nás si grilování nebo uzení nedovedou bez charakteristické vůně ani představit. Maso, zelenina nebo uzeniny na dřevěném uhlí mají díky kouři svou charakteristickou chuť. V dnešním článku se podíváme, jak mohou vypadat.

Krb nebo gril?

Vzhled krbů na dřevěné uhlí je oproti ostatním druhům mnohem kreativnější. Běžné grily mají konstrukci ze železa a jejich vzhled je tak charakteristický. Naopak krby mohou mít množství různých tvarů, velikostí a stylů. Šikovný kutil si jej dokáže i sám postavit. Při správném výběru se mohou stát nejen skvělým prostředkem pro opékání a grilování, ale stanou se okrasou zahrady.

Oblíbené jsou i kombinace s udírnou

Nemusíte kupovat 2 věci a přeci budete moci využívat 2 způsoby přípravy pokrmů. Přesně tak mohou fungovat některé krby a grily na dřevěné uhlí. Jejich součástí může být udírna. Ta nejčastěji bývá ukryta v komínu krbu, ale pravidlem to není. Hodí se zejména pro ty, kdo nepotřebují naráz udit více masa. Je to takové zpestření grilování.

Zahradní gril včetně udírny, zdroj: zahradnikrbyveris.cz
Zahradní gril včetně udírny, zdroj: zahradnikrbyveris.cz

Zděný krb s grilovacím roštem a plechovým komínem

Tento druh zahradního krbu bychom mohli považovat za klasický a v současnosti velice populární. Je postaven z vápenopískových cihel, které jsou v ohništi obloženy šamotem (výborně drží teplo a stabilizují tak teplotu). Ve spodní části najdeme prostor na odkládání dřeva nebo dřevěného uhlí na topení. Nad tímto prostorem je samotné topeniště. V konstrukci krbu jsou připraveny drážky pro grilovací rošt nebo pro grilovací jehly. Používá se grilovací rošt a z nerezové oceli.

Zděný krb s grilovacím roštem a plechovým komínem, zdroj: zahradnikrbyveris.cz
Zděný krb s grilovacím roštem a plechovým komínem, zdroj: zahradnikrbyveris.cz

Vrchní část tvoří komín, který je v tomto případě z plechu ošetřeného žáruvzdornou barvou. Ve vrchní části komínu mohou být také dvířka pro uzení menších potravin. Ideální volba k zahradnímu posezení.

Zahradní krb včetně odkládacího prostoru, zdroj: zahradnikrbyveris.cz
Zahradní krb včetně odkládacího prostoru, zdroj: zahradnikrbyveris.cz

Výše zobrazený krb je téměř totožný, jako první popisovaný. Má ovšem jednu součást navíc. Jedná se o odkládací pult. Sloužit může jako prostor pro přípravu jídel nebo jejich ochucování a také k odkládání nástrojů nebo talířů. Navíc v prostoru pod odkládací plochou vznikne i větší úložný prostor.

Kovové grily větších rozměrů

U grilů z kovových materiálů si musíte dát větší pozor na kvalitu materiálu. Ten musí dlouhodobě odolávat střídání tepla, zimy a působení ostatních vnějších vlivů. I kovové grily mohou mít ale větší rozměry.

Takové krby mohou sloužit k rožnění větších mas – celá sele. Ale také menších kusů – kuřata, kýty, apod. Součástí těchto grilů bývá i teploměr, který slouží ke kontrole teploty uvnitř grilu (maximální teplota nesmí přesáhnout 150 °C). Gril by se měl dát celý zavírat.

zdroj: zahradnikrbyveris.cz
Gril na grilování větších kusů mas, zdroj: zahradnikrbyveris.cz

Stále častěji se u těchto grilů objevuje zadní topeniště. Přebytečný tuk tak neodkapává přímo do ohně a grilování je tak zdravější. Více o zdravém grilování zde.

1 komentář u „Fotogalerie zahradních grilů a krbů na dřevěné uhlí

  • 4.7.2014 (4.59)
    Permalink

    my si ho taky poridili. je skvelej,ale rozdelat v nem je fakt kumst. jesteze existuje pepo! :D

Komentáře nejsou povoleny.