Trávník jako z katalogu? Poradíme vám, jak na to

Duben nás nezřídka vypeče pěkně aprílovým počasím a podle pranostiky „Březen, za kamna vlezem, duben, ještě tam budem“ bychom měli být až do prvního májového dne zalezlí v teple. Tento luxus si ale nemůžeme a jistě ani nechceme dovolit, pokud se řadíme mezi nadšené a poctivé zahrádkáře. Zkušený zahrádkář totiž ví, že už v prvních jarních dnech jej zahrada potřebuje – co víc, že její jarní údržba je vůbec to nejdůležitější. Po zimě unavená půda se musí zbavit všeho neživého, co ji tíží a brání jí v novém nadechnutí. A to nejvíce platí pro trávník. Má-li se naše pýcha zahrady brzy zazelenat, budeme jí v tom muset drobátko pomoci.

Ještě než začne tráva dorůstat a přijde na řadu první sekání, zaslouží si trávník pořádně „učesat“ a provzdušnit. V první fázi nám k tomu postačí obyčejné trávníkové hrábě, s jejichž pomocí vyhrabeme staré zetlelé lístky, kterým se říká stařina a které trávník po zimě dusí. Pokud máme větší zatravněné pozemky, výrazně nám usnadní práci vertikutátor. S jeho pomocí odstraníme plsť, která brání růstu nové trávy, ale zejména celou plochu hezky prokypříme a provzdušníme, aniž bychom se u toho extra nadřeli. Tím, že se trávník po zimních měsících nadechne, získá také mnohem lepší schopnost přijímat vodu a živiny tolik důležité pro růst nových kořínků. Dopomoci tomu můžeme ještě použitím dusíkatého hnojiva, jehož největším benefitem je schopnost unylý trávník po zimě nastartovat a oživit.

Kdy poprvé sekat?

Nespěchejte a pozorně pučící trávník sledujte. Odborníci z prodejny zahradních pomocníků Husqvarna radí, že první sekání je vhodné zhruba ve výšce pěti cm trávníku, přičemž bychom neměli podcenit následné prosekávání a trávník sekačkou projet vždy jednou až dvakrát týdně. Radí také, jak se vyhnout nažloutlému zbarvení. Důležité je zavlažování, ale i pravidelný střih. Jakmile totiž tráva přeroste, špatně se k ní dostává světlo a může žloutnout, což nevypadá hezky.

Jak vybrat sekačku?

Vždy záleží na tom, jak velkou plochu pravidelně sekáte a jaký výsledek požadujete. Zatímco někomu stačí příjemná zelená plocha pro děti běhající po zahradě a nemá na trávník speciální nároky, jiný může lpět na dokonalosti a chtít profesionálně střižený trávník podobný golfovému hřišti. Sekačky se od sebe liší technikou sečení, velikostí, váhou a přirozeně cenou. Nikdy neuděláte chybu, pokud se s žádostí o radu obrátíte přímo na prodejce. Ten zkušeně poradí a vy ušetříte čas a možná i nemalé peníze.