Jak zazimovat zahradní jezírko?

shutterstock.com
shutterstock.com

Zahradní jezírko zdobí nejedno okolí domu. Je totiž nápaditým doplňkem, který dokáže na zahradě vykouzlit výjimečnou atmosféru plnou romantiky, klidu a relaxace. Vodní plocha je efektní a navíc je možné pěstovat v jezírku ryby. Jak ho ale zazimovat?

Základem je pečlivé vyčištění

Odstraňte uschlé či zahnívající rostliny, dno zbavte organických usazenin. Pokud máte v jezírku ryby či želvy, je třeba vyřešit otázku, co s nimi. Jedná-li se o tropické druhy, které vyžadují teplo, je třeba je přemístit do akvária, nacházejícího se v místnosti, kde bude oproti zimním venkovním teplotám teplo.

Přečtěte si jak zazimovat čerpadlo v zahradním jezírku

Jak zazimovat ryby v jezírku?

Pokud takové druhy nemáte, můžete je ponechat v jezírku i přes zimu, musí však mít dostatek vody a opatření, aby jezírko na povrchu úplně nezamrzlo. O to se postarají například PET lahve na hladině apod. Myslete také na průběžné okysličování vody, pokud není jezírko dostatečně velké, budete muset použít nějaký mechanismus, který bude vodu provzdušňovat.

Je však potřeba pamatovat na to, aby dno bylo písčité či bahnité o něco více než během roku, aby se do něj ryby mohly zahrabávat. Voda musí dosahovat výšky alespoň 1 metr, ideálně 1 metr a 50 centimetrů. Pak máte jistotu, že ani když budou velké mrazy, voda úplně nezamrzne.

Víte, že i zavlažovací systém musíte zazimovat?
Přečtěte si jak na to.

Nezabudované jezírko je potřeba přenést jinam

Pokud však na zahradě máte jezírko, které není zabudované do země, bude nutné přenést ho například do sklepa či zahradního domku, kůlny apod. Takové jezírko totiž neposkytuje rostlinám ani živočichům žádnou ochranou. Teploty v těchto provizorních umístěních by měly dosahovat hodnot alespoň 8 až 14 stupňů.