Místo bazénu zahradního jezírko? Cenově to vyjde nastejno

Přemýšlíte nad tím, zda si na zahradu pořídit bazén anebo raději zahradní jezírko? Není potřeba volit mezi letním osvěžením a příjemnou pastvou pro oči. Řešením je koupací jezírko, které poskytne uklidňující pohled, ale zároveň se v něm budete moci v létě osvěžit.

Zahradní jezírka

Důvody pro upřednostnění zahradního jezírka

Jezírko se do zeleně zahrady hodí mnohem více než bazén. Vypadá přirozeněji, a zatímco do bazénu musíte pravidelně přidávat kvůli úpravě vody chemii, do koupacího jezírka stačí vysadit vhodné rostliny, které se o kvalitu vody samy postarají. Zahradní jezírko navíc může krásně navazovat na terasu, do jejíž bezprostřední blízkosti umístíte zónu s rostlinami a o kousek dál úsek vhodný pro koupání. Zahradní jezírko je ve srovnání s bazénem také krásnější na pohled. Díváte se do zeleně a ne do nepřirozeně tyrkysové barvy bazénového korpusu. Do jezírka lze navíc nainstalovat přirozené okysličovače vody v podobě vodních atrakcí jako například vodopádů či drobných potůčků. Díky tomu získáte vodu vhodnou i pro chov ryb.

Jak funguje vodní biotop?

Možná si říkáte, že se nechcete koupat ve vodě s kapry a kořeny rostlin a raději byste něco čistého. Zahradní jezírka ale čistou vodu nabízejí, jen není chlorovaná. Aby zahradní jezírko mohlo vždy nabídnout čistou vodu, je potřeba zařadit do jejího okruhu cirkulační a filtrační prvek. Díky tomu lze využít čisticích dovedností rostlin a živočichů. Ty umí z vody odebrat živiny, které jsou nutné pro jejich život, a zároveň tak likvidovat podhoubí nutné pro vznik řas, sinic a dalších nežádoucích organismů. Díky tomu lze udržet vodu čistou i bez přídavku chemie. Rovnováha zaručující čistotu vody je v zahradních jezírkách ale velmi křehká a je potřeba ji neustále bedlivě sledovat a v případě nutnosti zasáhnout. To je ale nutné i u zahradních bazénů. Tam ale není vybalancování ideálních vlastností vody tak složité.

Jaké jezírko je to pravé?

Zařídit si zahradní jezírko můžete tak, že mechanickou čističku doplníte rostlinami zasazenými rovnou do nádrže s vodou, žádné dělení zón. Při plavání pak budete mít rostliny v bezprostřední blízkosti. Anebo lze rostliny vysadit do speciální zóny, která bude od hlavního prostoru pro koupání prostorově oddělena. Voda z ní po vyčištění může vytékat například drobným potůčkem anebo vodopádem rovnou do zbytku nádrže. Výhodou tohoto řešení je fakt, že se při plavání neproplétáte mezi kořeny rostlin a v případě, že vás v části s rostlinami překvapí díra v jezírkové fólii, nehrozí únik vody i v sekci určené pro koupání.