Dlažba a obklad z travertinu ozdobí pozemek okolo domu

shutterstock.com

Možností, jak vytvořit nebo zpevnit cesty na pozemku či obložit venkovní stěny domu, existuje celá řada. Jednou z nich je i využití zcela přírodního materiálu, travertinu. Ten se dříve používal i jako stavební kámen. Například slavné Koloseum v Římě je z něj z převážné části postaveno. Na co se používá v dnešní době?

Travertin se svým složením podobá vápenci, oproti němu je však více pórovitý. Vyskytuje se v krasových oblastech a aktuálně se užívá jako obkladový dekorační materiál, především v leštěné podobě, kdy se vyplňuje tmelem či pryskyřicí, aby se vyhladila jeho struktura a tím usnadnila jeho údržba. Původně je travertin béžový či žlutohnědý, může se však i uměle barvit pro konkrétní potřeby.

Trekingová obuv – ideální nejen pro cesty, ale i práci na zahradě.

Travertin je jedinečným svým vzhledem

Při použití si lidé u travertinu nejvíce pochvalují jeho unikátní přírodní vzhled, který je nenapodobitelný a originální. Vzory, které jsou na povrchu vytvářeny strukturou této horniny, ozdobí jak cestičky na zahradě kolem domu, tak i třeba zdi u terasy nebo plochy kolem bazénu.

Výhody travertinu

Jak už bylo nastíněno na předchozích řádcích, velkou výhodou travertinu je jeho vzhled. Mimo ten se však tomuto materiálu připisuje i poměrně vysoká odolnost vůči mechanickému poškození nebo dobrá snášenlivost vysokých i nízkých teplot a vlhkosti, což jsou faktory, s nimiž si venku málokterý materiál dlouhodobě poradí.

Tip: Jeřáby vám usnadní manipulaci s těžkými břemeny

Kde všude v exteriéru se travertin dá využít

Jelikož je travertin přírodninou, hodí se okolo domu všude. Ať už jako dlažba nebo obklad, vždy skvěle doplní dřeviny a zeleň v daném prostředí. Jeho estetické vlastnosti ho dělají univerzálně použitelným, po speciálních úpravách se stává i neklouzavým, a tak se přímo nabízí jeho využití nejen na cestičkách či terasách, ale také okolo bazénů apod.

zdroj: travert.sk

Co se týče ceny, obvykle se travertinový obklad pohybuje okolo 1200 Kč/m2 a více, u dlažby jsou ceny obdobné. Nejedná se tak o materiál pro každého, ale svou klientelu si určitě najde.