Kapénková závlaha, nebo raději podzemní zavlažovací systém? Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých typů řešení?

Kapénková závlaha

Každý majitel okrasné či užitkové zahrady velmi dobře ví, jak je důležité pravidelné zalévání. Zvláště v teplých letních měsících mohou velká horka napáchat více škody, než si dovedete představit. Volba vhodného automatického zavlažovacího systému je nasnadě, zvláště jste-li časově zaneprázdnění a nechce se vám každý večer stát s hadicí v ruce na zahradě.

Automatický zavlažovací systém nabízí několik možností

I při výběru automatického zavlažovacího systému máte k dispozici několik variant řešení. Mezi ty nejčastěji využívané patří kapková závlaha a podzemní zavlažovací systém. Ať již si zvolíte jeden nebo druhý, můžete mít jistotu, že vaše zahrada se s jejich pomocí bude udržovat sama v kondici, i pokud budete v práci. V případě kapénkové závlahy je potřeba počítat s položením hadic a trubek na povrch a jejich dovedením až ke konkrétním rostlinám. To v sobě nese nevýhody spojené se zachycením potrubí například při sekání, složitou manipulaci se zahradní hadicí, ale na druhou stranu i řadu výhod. Mezi ty patří zejména ve srovnání s podzemním zavlažovacím systémem nízká cena a snadná manipulace a změna polohy. Kapénkovou závlahu můžete snadno přemístit k jiné rostlině či úplně ze zahrady demontovat, v momentě kdy, již zavlažování není potřeba. Podzemní zavlažovací systém je instalován napevno, proto je potřeba dopředu důkladně rozmyslet jeho polohu a nic při plánování nepodcenit. Jeho pozdější změny ve všech případech znamenají nutnost rozkopání celé zahrady.

Jaké první kroky vás čekají při instalaci automatické závlahy?

Ať již si pro závlahu své zahrady zvolíte podzemní či kapénkový automatický zavlažovací systém, budete v obou případech potřebovat dostatečný přívod vody. Ten by měl být schopen zajistit průtok alespoň 35 litrů za minutu při tlaku minimálně 3,5 baru. Průtok ve vodovodním systému zjistíte prostřednictvím stopek a nádoby o známém objemu. Jestliže není vodovod schopen zajistit minimální průtok nutný pro automatický zavlažovací systém, bude potřeba investovat do nádrže vybavené čerpadlem pro závlahy, které bude s dostatečným tlakem vhánět vodu do automatického systému. Nádrž je možné plnit dešťovou vodou, případně užitkovou vodou z domácí čističky odpadních vod. Jako zdroj vody pro automatickou závlahu můžete využít také studnu, jejíž zdroj by však měl být dostatečně vydatný.