Venkovní sauna: objevte skrytou sílu přírody

Finská sauna má spoustu pozitivních účinků na lidský organismus. Můžete ji mít doma v interiéru nebo venku na zahradě či na terase s výhledem na celé město. Venkovní sauna vám poskytne mnohem širší spektrum zážitků, než sauna v místnosti. Čerstvý vzduch, nebe nad hlavou, příroda okolo vás, švitoření ptáků ve větvích a vy v rozpálené a horké sauně. Zní to dobře, co myslíte?

Skandinávský smrk, cedr, abachi…

Zvolte si obklad sauny podle svého gusta. Nejčastější volbou je skandinávský smrk, který má více než dobré užitné vlastnosti, vyniká zajímavou a přirozenou kresbou dřeva. Další možností je například osika, olše či sibiřský modřín.

Luxusní venkovní sauny

Fajnšmekři sáhnou po sauně z červeného cedrového dřeva, které díky esenciálním olejům, příjemně voní po mnoho let. Cedr se vyznačuje extrémní trvanlivostí a skvěle odolává vlhkosti. Luxusní venkovní sauny bývají nejčastěji právě z cedru.

Na vnitřní zařízení sauny, jako jsou lavice nebo opěrky, se využívá dřevo africké vrby. Častěji se setkáte s jejím názvem abachi. Její předností je, že ani v horkém prostředí nepálí, protože má extrémně nízkou tepelnou vodivost.

Venku nejste omezováni prostorem

Když plánujete saunu do interiéru, vždy musíte myslet na to, aby se vám do vymezeného prostoru vešla. Výsledné řešení je většinou vždy nějaký kompromis.

U venkovní sauny vás nic takového nemusí trápit. Na zahradě je místa spousty. Stačí najít místo, kde se vám bude sauna líbit nejvíce, a máte vyhráno. 

Venkovní sauna bývá často vytápěna klasickými kamny na dřevo, ale my většinou doporučujeme saunová kamna elektrická. Důvod je prostý: ne každému se chce před každým saunováním připravovat dřevo a po každém saunování vymetat kamna. U elektrického topidla stačí před každým saunováním stisknout tlačítko…

saunová kamna

Konstrukčně dělíme venkovní sauny na dvě hlavní kategorie.

1. Venkovní sauny

Na první pohled vypadá jako interiérová sauna. Na rozdíl od ní má však její venkovní sestřička zateplenou podlahu, stěny i strop. A samozřejmě má (většinou oplechovanou) střechu s odvodem dešťové vody.

2. Saunové domky

Složitější a finančně náročnější stavba, která vychází z řešení klasické dřevostavby. Saunové domky mají speciální konstrukci, vyznačují se větší životností, mají vyšší pevnost a mohou být mnohem prostornější než venkovní sauny. 

www.saunasystem.cz