Stínění před dům: Venkovní markýzy v klasickém i kazetovém provedení

zdroj: unoal.cz
zdroj: unoal.cz

Na terase před domem je ideální odpočinek po náročném pracovním dni. Terasa může rovněž sloužit také k posezení s přáteli, ke grilování či ke stolování. Abyste se ale na terase u domu cítili pohodlně i ve chvíli, kdy venku žhnou sluneční paprsky, je vhodné popřemýšlet o nějakém stínícím systému. Jedním z možných řešení jsou venkovní markýzy. Jaké jsou jejich typy a kolik stojí?

Venkovní markýzu lze pořídit v několika variantách. Záleží na tom, jaké na ni budete mít požadavky a kolik peněz do ní hodláte investovat.

Výsuvné markýzy

Nejlevnějším a také nejjednodušším řešením, které přesto může být poměrně efektivní z hlediska stínění terasy, jsou klasické výsuvné markýzy. Ty mají obvykle látkové plátno, které se vysouvá po teleskopických ramenech. Toto řešení umožňuje v případě potřeby markýzu kdykoliv zatáhnout a ochránit ji tak před větrem a dalšími nepříznivými klimatickými jevy. Ovládání může být buď mechanické nebo elektrické na dálkové ovládání. Nejobyčejnější typizovanou markýzu 3×2 metry koupíte za necelé čtyři tisíce korun.

Kazetová markýza

Pokud chcete zvolit preciznější řešení, kdy stínění na terasu bude odolnější a také přeci jen elegantnější, doporučujeme investovat do kazetové markýzy. Kazeta, která je obvykle umístěna nad oknem na stěně domu, zajistí, že stínící látka i další díly markýzy budou po zatažení lépe chráněny. Jejich úschova v kazetě znemožní jakékoliv poškození.

Kazetové markýzy tak mají logicky delší životnost nežli běžné výsuvné varianty. Zejména v našich klimatických podmínkách, kdy trpí během zimních měsíců.

Další řešení venkovního stínění na terasu

Výše uvedené dva typy venkovních markýz se dále dají různě vylepšovat. Lze také zvolit variantu, kdy venkovní stínění na terasu bude vytvořeno v podobě napevno nainstalované markýzy, jejíž krycí plochu bude tvořit například plast apod. Takovéto markýzy známe hlavně u vchodů do hotelů či restaurací, kde jsou instalovány napevno po celý rok.

Na některá místa jsou vhodnější pergoly, zdroj: shutterstock.com
Na některá místa jsou vhodnější pergoly, zdroj: shutterstock.com

Ať už zvolíte venkovní stínění na terasu v jakékoliv podobě, dbejte na to, aby bylo vyrobeno z kvalitních materiálů a mohlo vám tak sloužit co nejdéle bez nutnosti oprav.