Chov hadů se stal pro Čechy životním stylem

Zatímco někteří chovají k hadům odpor nebo se jich bojí, jiní je s radostí chovají ve svých příbytcích. Podle posledních průzkumů a názorů odborníků se stal z chovu hadů jakýsi trend, kterého se lidé nechtějí vzdávat. Dokonce lze konstatovat, že pro Čechy je chov plazů novým životním stylem, jenž dává jejich životu smysl. 

terária

Přibývá mladých lidí chovajících hady

Dalo by se říct, že teraristika v České republice zažívá enormní rozkvět. Kromě hadů se dále chovají také pavouci, želvy nebo ještěři, kterým se staví terária z hliníkových profilů stavebnice Aluhobby. Přibývá stále více mladších chovatelů, kteří vytváří mezi sebou komunity, do nichž si nebojí zajít pro radu nebo chovatelský tip. 

Podle zkušených odborníků je nyní chov hadů na vrcholu, jedná se o takový boom. Z minulosti ale vyplývá, že zanedlouho dojde k utichnutí trendu. Tak to zkrátka bývá – podle nich se jedná o vlnový proces čili jednou je zájem vysoký, podruhé zase velice nízký. Karty se zkrátka vždycky obrací.

Největší zájem roste hlavně o korálovku nebo užovku červenou, což jsou druhy, které jsou vhodné pro začínající chovatele. Obecně platí, že z počátku by se měl člověk vyhnout druhům, jež ho mohou během velice krátké chvíle zabít. Čili volí se raději škrtiči, než jejich jedovatí bratři.

Odbornost se klade na první místo

Jak již bylo zmíněno, Češi berou chov hadů jako životní styl, nikoliv jenom jako koníček. A to se hodnotí velice pozitivně. Díky tomu se totiž zvyšuje zájem o odborné informace a názory odborníků čili se předchází chovům, které by byly nezodpovědné a při kterých by se s hady neodborně zacházelo. 

Je ale třeba konstatovat, že i když zájem o chov hadů v tuzemsku stoupá, v Česku chybí stovky chovatelů. Ne všichni se totiž chtějí registrovat jako oficiální chovatelé, proto těchto „oficiálních” je u nás stále velice málo (zhruba kolem dvaceti).