Výstavbu dřevěné terasy zvládnete i svépomocí

zdroj: avydon.cz
zdroj: avydon.cz

Léto se už pomalu blíží a první slunečné paprsky vybízí na posezení na zahradě. Jestliže však nemáte pergolu, ani jiný prostor vyhrazený k posezení, pak je nejlepší doba začít s jeho budováním. Stačí si vyhradit vhodný prostor a zvládnete to i svépomocí.

Jednou z nejoblíbenějších možností je dřevěná terasa, kterou si s pomocí několika rad zvládnete vybudovat i sami. V dnešním článku se podíváme, jak na její výstavbu krok po kroku.

Stejně jako všechny podlahové stavby, tak i dřevěná terasa se neobejde bez nosného základu. Ten totiž zajistí, aby byla terasa pevná a odolná. Spodní část této nosné stavby musí být odolná vůči povětrnostním vlivům, musí odolávat hlavně mrazu a vlhkosti. Vrchní část zase musí obsahovat kvalitní terasová prkna, měkká a středně tvrdá terasová prkna (smrk, borovice, modřín…), případně exotické dřeviny, které jsou však o polovinu dražší.

Základ terasy

U staveb se používá nejčastěji nezámrzný základ, který můžete použít také při stavbě terasy. Základ by měl zasahovat alespoň 80 cm do hloubky. Ideální je zvolit základové podpěry z kamene či betonu (10×10 cm, 20×20 cm), které by měly být od sebe ve stejných vzdálenostech. Následně je nanesena vrstva štěrku do výšky 30 cm, díky níž nebude voda prosakovat až do dřevěné podlahy.

Základové podpěry

Jakmile budete pokládat dřevěnou terasu, máte hned několik možností. Tou první je zakládání na pilotech neboli základových podpěrách. Nosné trámy s nosnými botkami jsou upevněny k postranní vaznici, čímž se zároveň zmenšuje stavební výška. Podkladový hranol by měl být o průřezu 8×16 cm či 10×20 cm.

Dále je možné podkladové hranoly pokládat na průvlak. Zde je výhoda, že není potřeba tolik upevňovacích prvků, avšak nevýhodou je, že docílíte větší stavební výšky.

Plovoucí pokládka

Další variantou je plovoucí pokládka, která může být na podkladových hranolech na válcované štěrkové vrstvě o tloušťce 30 – 60 cm. Nebo ji můžete položit na betonovou desku, na níž je nanesena ještě vrstva válcového štěrku s tloušťkou 30 – 60 cm.

Pokládka na pevný podklad

Jestliže máte pevný podklad, jímž je například beton, pak nosníky jsou kovové profily, které nabízí možnost šroubování pokládky zespodu. Pozinkované či hliníkové nosníky, které jsou ve tvaru T, jsou od sebe vzdálené asi 60 cm. Pevným podkladem může být také betonová podlaha, plocha z betonové mazaniny, plochá střecha a podobně.