Stavbu sauny zvládnete i sami

Saunování patří mezi příjemnou relaxaci ve volném čase a zároveň velkou měrou přispívá k ozdravení organismu a posílení imunity. Dobře to ve Finsku vymysleli. Dnes si můžete finskou saunu vychutnávat kdykoliv. Stačí, když si ji domů pořídíte.

sauna svépomocí

Vlastní domácí sauna

Samozřejmě, že je možné navštěvovat veřejné sauny, jsou většinou součástí každých větších městských lázních. Jenže – nemusí vám být právě příjemné sdílet vyhřátý prostor sauny i s dalšími, pro vás cizími lidmi. V takovém případě je lepší volbou mít vlastní saunu doma. A zde vyvstává otázka, jak postavit saunu a můžu si saunu postavit sám?

Odpověď na ni je vcelku jednoduchá a zní ano. Jste-li natolik manuálně zruční s velkou chutí do práce, pak stavba sauny bude pro vás hračkou, kterou zvládnete ve svém volném čase o víkendech. Materiál k ní je totiž běžně k dostání ve specializovaných prodejnách zabývajících se prodejem saun.

Volba vhodného dřeva

Asi nejdůležitější součástí sauny je dřevo, které musí vydržet střídání extrémních teplot a také vysokou vlhkost. Jaké dřevo pro sauny vybrat? Jako ideální se jeví severské dřevo  tyto požadavky splňující plnou měrou – je pevnější a nepracuje tolik jako dřevo vyrostlé v českých klimatických podmínkách. Saunové palubky můžete vybírat mezi různými druhy dřeva – topolem, olší, severským smrkem, cedrem nebo osikou. Zajímavá je také borovice Thermowood, jejíž dřevo postupem času tmavne a dodává interiéru zajímavý ráz.

Typový set, nebo stavebnici na požádání?

Při stavbě sauny je možné vybírat z typových a cenově zvýhodněných setů. Nebo si nechat materiál napočítat podle vaší potřeby jako stavebnici na požádání. Záleží na každém, která varianta mu bude lépe vyhovovat. Sauna svépomocí bude s oběma možnostmi hotová vcelku brzy. Stačí si ujasnit pár základních maličkostí, k nimž patří hlavně to, jak saunu budete používat. Raději v sauně ležíte, nebo sedíte? Máte na ni dostatek prostoru? U větších saun je třeba počítat s tím, že bude delší dobu trvat, než se vyhřejí na požadovanou teplotu. V každém případě je možné se poradit u odborníků na www.sauna.cz, kde se prodejem materiálu pro stavbu sauny svépomocí zabývají.