Úspěšný boj proti klíšťatům začíná prevencí

S nemocemi, které klíšťata mohou přenášet, není radno si zahrávat. Jen za uplynulý rok se jednalo o několik tisíc osob nakažených lymskou boreliózou. Stovky dalších poté onemocněly neméně závažnou klíšťovou encefalitidou.

Prevence v přírodě

Klíšťata se obvykle probouzí s úderem prvních slunečních paprsků. Po dlouhé zimě je tak jejich aktivita obnovena a my bychom měli brát v úvahu zvýšenou ochranu proti těmto nepříjemným parazitům. O důkladné vyhubení klíšťat na vaší zahradě se přitom dokáže postarat zkušený deratizátor.

Prevence je ovšem vždy jednodušší, proto si řekněme několik rad a tipů, kterými se vyplatí v tomto období řídit. Jste-li milovníky turistiky nebo jen vyrážíte na malou procházku, vždy pamatujte na vhodné oblečení. Nosit byste měli dlouhé rukávy, které klíšťatům ztíží cestu k vaší pokožce a jejich potravě.

Rozhodně doporučujme držet se prochozených cest a vybavit se navíc i repelentem. Brodění se vysokým travním porostem určitě nebude nejlepší nápad.

Jak bránit vaši zahradu?

Na klíšťata nenarazíte pouze v lese, mohou se stát i nevítanými návštěvníky vaší zahrady. Jako prevenci rozhodně doporučujeme pravidelné zastřihávání trávníku na co nejnižší výšku. Rovněž nezapomínejte na jeho úpravu i v blízkosti plotu a chodníků. Hodně lidí má tendenci zde trávník nechat volně růst.

Pokud plánujete umístění zahradního posezení, vždy vsaďte na lokalitu co nejdále od plotu. Zde bude totiž nejmenší šance výskytu klíštěte.

Pokud si ovšem nechcete dělat ani ty nejmenší starosti, doporučujeme zvážit možnost insekticidního postřiku. Tento zásah provádí deratizátor s pomocí speciálního postřiku, který klíšťata vyhubí a předejde jejich návratu. Látky v něm obsažené přitom pro člověka nejsou nijak škodlivé.

Trápí vás klíšťata v Brně a okolí? Poté neváhejte kontaktovat společnost TOPderax.