Je libo kotu, baňu nebo sud? Podívejte se, která sauna se na vaši zahradu hodí nejvíc

saunasystem.cz
saunasystem.cz

Petr Nárožný vyjde z dřevěného domku, kolem sebe má uvázaný ručník, v ruce metličku a z těla mu stoupá pára. S touhle scénou z filmu Marečku, podejte mi pero má představu venkovní sauny spojenou skoro každý. Venkovní sauna ale může vypadat docela jinak. Třeba jako sud.

Druhů venkovních saun na našem trhu v posledních letech přibývá. Od klasické roubenky, přes zálesácký srub až po velký sud. Našli jsme proto 5 nejčastějších konstrukcí saunových domků, které v současnosti najdete. Podívejte se s námi, jaké máte možnosti saunování na vlastní zahradě.

1. Roubená sauna

Asi nejběžnější typ zahradní sauny, se kterým se v České republice setkáte. Je to vlastně domek z opracovaných dřevěných trámů. Neznamená to ale, že musí vždy vypadat jako sauna ze zmíněné české komedie. Roubená venkovní sauna může mít třeba kruhový půdorys. Anebo může vypadat jako beskydská chalupa po prababičce.

2. Srubová sauna

Vedle roubenky vypadá jako drsný a neupravený kovboj vedle elegantní dámy. Koneckonců tahle venkovní sauna taková také je. Je totiž z dřevěných klád, které jsou otesané jen na koncích, aby do sebe zapadly. Klády přes sebe navíc přečnívají a zahradní sauna tak vypadá jako horský srub. Proto vypadá dobře hlavně u lesa a v horách.

Moderní finská sauna, zdroj: saunasystem.cz
Moderní finská sauna, zdroj: saunasystem.cz

3. Finská kota

Na rozdíl od roubenky i srubu je finská kota na první pohled netradiční. Má totiž tvar víceúhelníku a komín má uprostřed střechy. Kamna jsou totiž u koty vždy v prostředku místnosti. Lavice jsou po obvodu sauny.

4. Sudová sauna

Sauna, kterou si určitě oblíbí nejen vinaři a pivaři. Je to vlastně velký dlouhý sud na dřevěných podstavcích. Tento saunový domek vás potěší nejen netradičním designem, ale i svou praktičností. Nezabere totiž moc místa, a můžete jej kdykoliv přestěhovat.

5. Zemní baňa

Mezi zemní baňou a ostatními venkovními saunami je jeden velký rozdíl. Zemní baňa je částečně zapuštěná v zemi. Proto to také není klasická dřevostavba jako většina saunových domků, ale kamenný domek obložený dřevem. Díky tomu, že je částečně v zemi, bývá horký vzduch často snesitelnější.

Detail saunového topení, zdroj: saunasystem.cz
Detail saunového topení, zdroj: saunasystem.cz

Základ příjemného saunování? Kvalitní materiál

U většiny prodejců si můžete z těchto druhů venkovních saun vybrat. Záleží jen na tom, jaký saunový domek se vám nejvíc líbí a hodí se k vašemu domu.

Důležité je přitom hledat saunové domky jen od kvalitních a ověřených dodavatelů. Jen tak se totiž můžete spolehnout, že dostanete kvalitní saunu z kvalitního materiálu a saunování si opravdu užijete.

Příkladem může být například česká firma Saunasystem. Vyrábí totiž venkovní sauny z poctivého masivu. Díky tomu máte vždy jistotu, že je vaše sauna z kvalitního materiálu, které vydrží spoustu let.