Zahradní chatka lze využít i pro přespání

zdroj: gita.cz
zdroj: give.cz

Většina českých zahrádkářů a majitelů zahrad dříve nebo později narazí na problém, kam uskladnit rostoucí počet zahradních pomocníků, nářadí a dalšího vybavení. Elegantním řešením, jak se s tímto problémem popasovat, nabízí zahradní domek nebo chatka.

Lze je samozřejmě využít pro skladování nejen pomocníků pro zahradu, ale díky dostatečnému prostoru je lze využít i jako přístřešek pro uložení jízdních kol, příslušenství k bazénu, stavebního materiálu a dalšího vybavení. Vzhledem k rostoucí popularitě těchto zahradních staveb se na trhu dá nalézt mnoho typů lišících se nejen velikostí, ale i výbavou a typem materiálu, ze kterého jsou vyrobeny.

Zahradní domek nebo chatku?

Jednoduchá otázka s poměrně jednoduchou odpovědí. To, zda je pro vás vhodný zahradní domek nebo spíše chatka, záleží primárně na tom, co od této zahradní stavby očekáváte. Pokud je to pouze úložný prostor, stačí bohatě zahradní domek. Na výběr máte z plechového, plastového nebo dřevěného provedení.

Plechový zahradní domek je prakticky bezúdržbový, zdroj: gita.cz
Plechový zahradní domek je prakticky bezúdržbový, zdroj: give.cz

První dva materiály mají nespornou výhodu v prakticky nulové potřebě po údržbě a velice zajímavé ceně, třetí z nich vyžaduje sice péči v podobě pravidelné obnově impregnačního nátěru (chrání proti plísním a škůdcům), nabízí však přírodní vzhled a do zahrady tak nejlépe zapadá.

Zahradní domky jsou většinou vybaveny větracím otvorem nebo malým, často neotevíratelným oknem, jako skladovací prostor jsou však plně vyhovující. Při výběru se však vyhněte některým levným asijským domkům, které nejsou přizpůsobeny evropskému typu postavy a jsou velice nízké. Jejich nákupem sice nějakou korunu ušetříte, to je však vykoupeno velice nekomfortním používáním.

Úschova pro zahradní stroje a nářadí, zdroj: gita.cz
Úschova pro zahradní stroje a nářadí, zdroj: give.cz

Pokud plánujete širší využití, volte zahradní chatku

V případě, že od zahradní stavby očekáváte trošku více, než jen praktický úložný prostor a chcete ji využít i jako dílnu nebo prostor pro občasné přespání, porozhlédněte se po větším dřevěném zahradním domku. Ten díky použitému přírodnímu materiálu skvěle doplňuje přírodní ráz zahrady.

Nejprodávanější domky mají užitný prostor kolem 10 m2

Při výběru si lze často zvolit typ dveří nebo oken, vybrat střešní krytinu nebo domek doplnit o další příslušenství, jako je třeba okap, oplechování střechy atd. Vybírat můžete také z provedení s terasou nebo přístřeškem.

Před stavbou se doporučuje dřevěné díly zahradní chatky impregnovat doporučeným přípravkem, který ochrání dřevo před škůdci a plísní. Tento nátěr je žádoucí jednou za čas (ideálně 1x za rok) obnovit.

Větší zahradní chatky také vyžadují stavbu na vybetonovaný základ. Ten by měl být v přesné rovině. Pokud si na jeho vybudování nebo samotnou stavbu chatky netroufáte, je dobré vše přenechat odborníkům. Kvalitní prodejci zahradních chatek by vám měli být schopni nabídnout i tuto alternativu.

Dřevo zapadne na zahradu nejlépe, zdroj: gita.cz
Dřevo zapadne na zahradu nejlépe, zdroj: give.cz

Jak velký zahradní domek nebo chatku volit?

Nejmenší zahradní domky nabízené na našem trhu nabízejí prostor o velikosti pár metrů čtverečních. To je opravdu jen základ pro uskladnění pár kousků zahradní techniky a vybavení. Nejprodávanější zahradní domky mají velikost kolem 10 m2. Ty už nabízejí dostatek skladovacího místa.

V případě zahradních chatek, které mohou sloužit pro přespání nebo jako dílna, můžete vybírat ze staveb velkých i 25 m2 a více. Ať již vybíráte zahradní domek nebo chatku, vždy při výběru pečlivě sledujte, co vše je v nabízené ceně zahrnuto. To se týká nejen příslušenství, ale také dopravy.

Zjistěte si předem, kolik zaplatíte za dopravu

Vyhnete se tak nepříjemnému překvapení v podobě účtovaného dopravného, které v případě velkých zahradních staveb může jít i do tisíců korun. Řada prodejců (převážně těch internetových) však dnes již nabízejí službu v podobě dopravy domku a chatky zdarma, a to dokonce po celé ČR.