Jak připravit trávník na zimu

Dny se stále více zkracují a tmy neustále přibývá. V noci se již objevují první mrazíky a sluníčka je stále méně. Znamená to, že se zima pomalu začíná hlásit ke slovu. Pokusím se vám prozradit pár mých typů, jak připravit váš trávník na zimu, aby se na jaře probudil zdravý a svěží. Práce je dost, takže jak se říká – s chutí do toho a půl je hotovo.

trávník

Péče o trávník patří k velmi důležitým úkolům při celkové péči o zahradu. Sami si jistě dovedete představit, že i ta nejkrásnější zahrada rychle ztratí na kráse, je-li na ní suchý a neopečovávaný trávník.

Nejprve je důležité odstranit listí. To pak můžeme uložit na kompost. Velký pozor musíme dát na listy z ořešáku, ty obsahují velmi škodlivé látky, které trávníku rozhodně neprospívají. Tyto listy jsou nevhodné i na kompost. Nachází-li se na zahradě ještě nějaké nahnilé ovoce, též nevhazujeme na kompost, ale do kontejnerů.

Jako další nás čeká sekání. Trávník posekejte na zvýšený pojezd sekačky. Není dobré ho na zimu zkracovat příliš u země. Posekanou trávu musíme odklidit (nejlépe na kompost), při špatném počasí by se pod ní mohly začít tvořit plísně.

Za celý tento rok se ve spodní vrstvě trávníku nahromadily plevely, mechy nebo zbytky již odumřelé trávy. Díky této tzv. travní plsti nemůže náš trávník dostatečně dýchat a ani přijímat živiny a vodu. Musíme ji tedy odstranit a trávník provzdušnit. Plsť zlikvidujeme za pomoci tzv. ventikutačních hrábí (používají se spíše na malé plochy) nebo ventikutátoru (na větší plochy). Po ventikulaci sice hned nebudeme mít výstavní trávník, ale velice mu to pomůže. Tento stav je normální a pouze dočasný.

Nakonec dosejeme holá místa a trávník postříkáme speciálním postřikem proti plísním. Můžeme mu také přilepšit poházením kompostu přes síto a trávník pohnojit speciálními hnojivy. Aplikaci chemických prostředků provádíme (pokud je to možné) za nedeštivého počasí.

Zdenka K.