Jak připravit zahradní sekačku na nadcházející sezónu?

shutterstock.com
shutterstock.com

Jaro se pomalu blíží a s jeho příchodem nastane čas péče o zahradu a pravidelného udržování trávníku. Pokud jste tak neučinili již na konci minulé sezóny, je právě ten správný čas zkontrolovat a připravit sekačku na jaro.

Rozdílná péče o jednotlivé typy sekaček

Sekačky na trávu lze zakoupit ve dvojím provedení, a to s pohonem elektrickým nebo benzínovým. Elektrické sekačky lidé volí pro tišší provoz, nižší cenu a rovněž pro snadnější manipulaci a údržbu. Benzínové sekačky sice vyžadují větší péči, jsou však výkonnější a při sekání trávy nejste omezeni délkou přívodního kabelu.

Příprava elektrické sekačky

S přípravou elektrické sekačky na novou sezónu nebudete mít příliš starostí. Samozřejmostí je zbavení podvozku sekačky zbytků trávy a jiných nečistot. Důležitým krokem je kontrola nože. Pokud je tupý, je třeba ho znovu nabrousit či zakoupit nový. Na závěr zkontrolujte přívodní kabel a pokud není nikde porušen, jste na jaro připraveni. Podobné platí pro i pro strunové sekačky na akumulátor.

Benzínové sekačky

S benzínovou sekačkou, stejně jako zahradním traktorem, bude situace trochu složitější. Stejně jako u elektrické sekačky je potřeba sekačku zbavit nečistot a zkontrolovat ostrost nože. Ale u benzínového motoru je třeba provést řadu dalších kroků.

  1. Kontrola a výměna oleje – kontrolujte jednak množství oleje, jednak i jeho kvalitu. Pokud je olej příliš tmavý (a tedy „vyjetý“), měli bychom ho, podobně jako u auta, vyměnit za nový. Případně olej měníme vždy po určitém počtu pracovních hodin, kdy byla sekačka využívána.
  2. Nádrž – nádrži s benzínem se vyplatí věnovat již na konci sezóny a před zimou ji naplnit až po okraj. Tím zamezíte kondenzaci vody do pohonné hmoty i případné korozi nádrže.
  3. Kontrola vzduchového filtru – zanesený filtr je třeba vyměnit za nový. Zanesený filtr brání dostatečnému přístupu vzduchu k motoru, v důsledku čehož dochází k vyššímu opotřebování motoru i větší spotřebě paliva.
  4. Kontrola svíčky – svíčku je nutné kontrolovat nejen za počátku, ale i během sezóny. Pokud jsou její kontakty jen mírně zaneseny, postačí je očistit drátěným kartáčem. Pokud jsou kontakty zaneseny tak, že je nelze očistit, je potřeba svíčku vyměnit za novou.
  5. Kontrola kol – v případě, že kola prokluzují, je třeba zkontrolovat klínový řemen pohánějící kolečka. Sledujte jeho opotřebení a správné napětí.
  6. Nastavení lanové dráhy pojezdu – je vhodné nastavit tak, aby k záběru docházelo přibližně středu záběru madla. Tím zabráníte provozu sekačky s prokluzující spojkou a ochráníte tak sekačku před rychlým opotřebením.

Servis sekaček

Zdá-li se vám příprava benzínové sekačky na sezónu příliš složitá nebo se vám jednoduše nedostává času, můžete využít specializovaného servisu. Nakoupíte-li sekačku u firmy, která nabízí každoroční prohlídku sekačky zdarma, můžete ušetřit nejen za prohlídku sekačky, ale zpravidla získáte i výhodnou slevu na potřebné náhradní díly. S tím souvisí i výběr takové zahradní techniky, na které jsou k dispozici náhradní díly (není tak vhodné kupovat neznačkové sekačky v supermarketech).

1 komentář u „Jak připravit zahradní sekačku na nadcházející sezónu?

  • 17.6.2014 (5.47)
    Permalink

    U nas se teda jen doplni olej a benzin a jde se sekat. :)

Komentáře nejsou povoleny.