Plot je nezbytnou součástí pozemku. Ohraničuje ho, chrání před cizím vniknutím a zabraňuje zvídavým pohledům, aby narušili pocit soukromí. Mnozí však volí jeho přírodní variantu, a to živý plot. Velmi rozšířeným je ten habrový. Jaké vlastnosti se mu přisuzují?
Živý plot vypadá dobře u starších domků i novostaveb. Dokonale totiž splyne se zelení v okolí, a dodá tak prostoru další kus přírody. Pokud se o něj v počátcích majitel dobře postará, získá díky němu plot, který jen tak něco a někdo nepřekoná.
Roste rychle
Habr je rostlinou, jejímž poznávacím znamením je poměrně rychlý růst. Poradí si s ním i ti, kteří dosud nemají se živým plotem žádnou zkušenost. Tím, že rychle rostě do výšky i šířky, je možné jednoduchým prostřiháváním docílit toho, že za krátkou dobu bude plot hustý a pevný. Určitě také nesmíme opomenout snadnou tvarovatelnost, která přidává možnosti, jak s plotem pracovat.
Když lístky opadávají, raší zároveň nové
K dalším vychvalovaným vlastnostem habru se řadí princip, jakým opadávají a rostou nové listy. Oproti jiným rostlinám totiž habr opadává až na jaře, ne na podzim. Avšak v té době již začínají růst listy nové. Ztráta je tak velmi rychle vyrovnána a plot si uchovává svou celoroční neprůhlednost.
Pokud si netroufáte na založení živého plotu svépomocí, můžete se obrátit na odborné firmy, které vám s jeho založením rádi pomohou.
S živým plotem získáte nejen plot, ale také přírodní ozdobný prvek vašeho pozemku, který výborně zapadne k prostředí zahrady i okolo domu.
Pro živý plot se také používá: Jilm Sibiřský, Turkestánský brest, Ptačí zob, cypřišek, tis, túje, smrk a mnoho dalších.
S zivym plotem je moc prace