Renovace zahradního nábytku krok za krokem

shutterstock.com
shutterstock.com

Jsou to právě jarní a letní dny, během nichž se z obývacích pokojů stěhujeme na terasy a pergoly, k venkovnímu nábytku. I on však potřebuje dostatečnou péči, aby nejen dlouho vydržel, ale i dobře vypadal. Každý materiál vyžaduje specifickou údržbu, jakou? To vám poradíme v dnešním článku.

Plastový zahradní nábytek

Plastový zahradní nábytek není náročný na údržbu. Tu provádějte hadříkem a jarovou vodou, nebo speciálním přípravkem na plast. Pozor však tento materiál je velice náchylný k poškrabání, nečistěte ho tedy drátěnkou, kartáčkem, ani hrubou stranou houbičky.

Vytvoří-li se v důsledku přírodních vlivů na nábytku skvrny, je více než pravděpodobné, že je ničím neodstraníte. Jedinou možností je zkusit nábytek ošmirglovat a znovu natřít, například Balakrylem. Nicméně barva na plastovém nábytku, který není pod střechou, příliš nevydrží, navíc se špatně vpíjí, takže dejte pozor, aby vám během natírání nezaschly kapky. Druhou, jistější variantou je koupit nábytek nový, výhodou je, že plastový seženete za dostupnou cenu.

Zahradní nábytek z umělého ratanu

Oproti přírodnímu ratanu má umělý mnoho výhod, k nim patří takřka neomezená životnost a snadná údržba k níž potřebujete pouze hadřík a vodu.

Nábytek z umělého ratanu, zdroj: shutterstock.com
Nábytek z umělého ratanu, zdroj: shutterstock.com

Hliník

Obdobně jako umělý ratan je i tento materiál velice nenáročný na péči a má vysokou životnost, a to bez ohledu na rozmary počasí. K jeho ošetření vám bohatě postačí taktéž hadr a voda.

Dřevo

Ze všeobecného pohledu by měl být moderní nábytek, i přestože je již vyráběn z odolného dřeva, alespoň dvakrát ročně pořádně očištěn. Je zapotřebí obnovovat impregnaci a povrchový ochranný film. Pokud na to zapomenete a barva se skutečně ztratí, není vše ztraceno. Nábytek ošmirglujte a natřete jej novou barvu. Aby vám barva déle vydržela, je dobré pod ní použít základovou barvu. Tímto náročnějším krokem obnovíte původní vzhled vašeho zahradního nábytku.

Exotické dřevo

Světlý teakový nábytek

Světlý teakový nábytek byste měli před každou sezónou řádně ošetřit. Nejprve jej zbavte větších nečistot pomocí teak creamu a hrubé strany klasické houbičky na nádobí. U nového nábytku je vhodné napustit jej přípravkem teak protektor, který zabrání vzniku mastných fleků po venkovním obědě a uchrání povrch před přírodními vlivy.

Pokud máte starší nábytek každoročně jej ošetřujte speciálním teakovým olejem, který slouží jako impregnace. Navíc zabrání vysychání i blednutí barvy. Než začnete olejovat, opět platí pravidlo, že nábytek musí být dostatečně očištěný a proschlý povrch. Pokud je váš nábytek vystaven povětrnostním vlivům, je vhodnější pro obnovení jeho původní barvy použít lněnou fermež.

Ostatní tropická dřeva

Nábytek z dalších tropických dřev nejprve omyjte vodou, nechte dostatečně uschnout a poté napusťte teakovým olejem. Opět nezapomeňte a nikdy neošetřujte mokrý, ani vlhký nábytek!

Severská borovice

U nábytku ze severské borovice je vhodné opět nábytek očistit speciálním přípravkem na tento materiál, posléze napustit olejem na severskou borovici. Pokud v nábytku máte drobné škrábance, snadno je zlikvidujete lakem v barvě tohoto dřeva.

Měkké dřevo

Zahradní nábytek ze smrku, modřínu nebo z akátu je mnohem více náchylnější než nábytek z exotického dřeva. Hrozí plísně, vyblednutí barvy a napadení nábytku dřevokazným hmyzem.  Z toho důvodu byste měli nábytek ošetřovat impregnací častěji než ten z exotického dřeva.

Jak prodloužit životnost vašeho nábytku?

Životnost nábytku prodloužíte správnou péči, ale i tím, že jej budete v případě vaší delší nepřítomnosti zakrývat fólií, a to i v případě, je-li pod střechou. Fólie by však měla být speciální, napuštěná impregnací. Alternativou je přikrýt nábytek nejprve látkovou plachtou a až poté plastovou fólií. Další radou je nevystavovat nábytek dešti, ani přímému slunci. V zimě jej pak uklízet na suché, ale vzdušné místo.

4 komentáře u „Renovace zahradního nábytku krok za krokem

  • 11.9.2014 (9.29)
    Permalink

    Máme plastový stůl, celou dobu, co si pamatuju. Mamka ho vždycky jednou za čas ošmirgluje a nabarví. Vypadá to dobře, řekl bych, že má ale výhodu v tom, že je pod pergolou. Takže na něj neprší. Další věc je, že máme malé děti, které dělají bordel, všude malují a patlají co můžou, takže tohodle plastového nám není tolik líto, navíc se hrozně jednoduše umyje.

  • 15.9.2014 (7.29)
    Permalink

    My už máme pět let zahradní nábytek z umělýho ratanu. Jíme na něm, spíme, děti skáčou a vše vydrží. Pak jen stačí trocha jarový vody a všechny fleky jsou pryč. Můžu jenom doporučit!!!!!!!

  • 17.9.2014 (14.34)
    Permalink

    Ja dřevěný. Je skvělý, ale máme ho zastřešneý, což myslím je velká výhra. Jinak když ho chci setřit nepoužívám rozhodně vodu, ale speciální prostředky, nejsou drahý, vydrží a pěkně voní. ;)

  • 1.10.2014 (15.18)
    Permalink

    Dobrý den, já zas velice oceňuji umělý ratan. Nepřijde mi drahý, například proti dřevu, ale jeho životnost je neuvěřitelná, je omyvatelný, lehký. Opravdu bych doporučila každému, který neví. A to nemluvím o designu.

Komentáře nejsou povoleny.