Při výběru matrace byste rozhodně neměli být ničím limitováni. Většina z nás si však vybírá matrace a postele s ohledem na to, aby koupě vhodných prostěradel byla hračka, tedy v běžně dostupných rozměrech. Naštěstí se trh s atypickým zbožím, které není v masové poptávce, stále rozrůstá. A týká se to i prostěradel ne zcela obyčejných rozměrů. Žádné šití na zakázku, žádné zdlouhavé vysedávání u internetu. Dnes už si svoji atypickou postel povléknete prostěradlem zcela jednoduše a vyberete si ze široké škály barev, materiálů a vzorů. Pojďme se ale na prostěradla podívat více ze široka a zmiňme si pár zásadních údajů o jejich typech.
Proč volíme prostěradlo?
Povlékat matraci prostěradlem jestě všichni považují za samozřejmost. Navíc pokud kromě spaní provozujete v posteli i jiné činnosti a občas se u filmu v peřinách najíte nebo napijete, postel nikdy nezůstane úplně bez poskrvnky a sem tam se stane nehoda v podobě pořádného fleku. Jenže matraci do pračky logicky nenacpete a je známo mnoho případů, kdy se samotný povlak matrace po vyprání srazil a posléze nebylo možné ho na pěnové torzo matrace navléknout zpět. Je tak lepší se preventivně chránit prostěradlem, které je stejně z hygienických důvodů doporučeno jednou za pár týdnů vyprat, aby postel zůstala bez prachu a roztočů (na něž je velké procento lidí alergické). Podle zvoleného materiálu také prostěradlem regulujete optimální teplotu svého těla a postele, když přijde chladná zima, nebo naopak nesnesitelně horké léto.
Prostěradlo pro každou příležitost
A právě na vhodnost určitých typů prostěradel se zaměříme v tomto odstavci. Co se týče chladnějších období roku, doporučuje se volba nejlépe froté prostěradla. Jedná se totiž o smyčkovou tkaninu, která je tlustá a dobře izoluje teplo díky vzduchovým bublinkám v plyš připomínajícím povrchu, jenž také dobře saje a odvádí pot od těla – tím pádem pot na těle nestihne zkondenzovat, vychladnout a vzbudit vás s pocitem nepříjemného vlhka.
V letních měsících oceníte tenké jemné prostěradlo z plátnové tkaniny a materiál ideálně lněný, který zdaleka nemá takové tepelné efekty jako právě froté nebo mikrovlákno, takže se nebudete zbytečně přehřívat, až přijdou největší letní pařáky. Evergreenem mezi prostěradly je však stále nesmrtelné jersey, a to už jen proto, jak je hebké, a protože jeho původ je 100% bavlněný. Čím přírodnější původ materiálu, tím lepší prodyšnost, to platí nejen u prostěradel, ale i u oděvů. Bavlna je všude jasnou volbou číslo jedna. Mimochodem, jersey prostěradlo nejspíš už dávno vlastníte, jen jej neznáte podle názvu, ale omaku – jedná se o pleteninu z maličkých zrnitých oček, jež je na jedné straně jemná na dotek díky drobným smyčkám a na straně druhé hladká s viditelnou strukturou svislých sloupků ze vzájemně provázaných drobných oček.
Správná velikost
Dnes se na trhu můžeme setkat s různými rozměry prostěradel, například prostěradla 120 × 200 cm, prostěradla 140 × 200 cm, prostěradla 160 × 200 cm či prostěradla 200 × 200 cm. Pokud se chystáte na novou matraci pořizovat prostěradlo, zde je pár tipů.
Ujistěte se před cestou do obchodu, že znáte rozměr své postele a že vámi vybraný produkt bude mít přibližně stejné rozměry ještě předtím, než vytáhnete peněženku. Tolerance několika málo centimetrů je snesitelná jen u elastických napínacích prostěradel. Potřebné info by vám v případě jeho absence na produktu měla podat obsluha obchodu, a pokud i ta selže, raději si dvakrát rozmyslete, zda dáte přednost tomu “opravdu hezkému designu” a budete riskovat spaní na příliš velkém prostěradle, které se při každém pohybu ve spánku bude vytahovat na všechny směry, nebo se naopak probudíte na polosvlečené matraci, jelikož prostěradlo už při převlékání postele drželo na svém místě sotva na dobré slovo. Ne nadarmo se říká dvakrát měř.
Nakonec nezbývá než popřát lovu zdar a doufáme, že se vám s našimi tipy ohledně prostěradel bude nakupovat co nejlépe. Zkuste například www.RodinneBaleni.cz, jejich nabídka je široká a popis jednotlivých produktů spolehlivý.