Pracovní oděvy do chladného počasí

shutterstock.com
shutterstock.com

Hledáte kvalitní pracovní oděv pro zimní období? Potřebujete zajistit pracovní oblečení, které ochrání vaše tělo před větrem a vlhkostí? Dbáte při výběru pracovních oděvů také na estetickou stránku věci? Pak čtěte dále. V tomto článku vám představíme základní výbavu, která by neměla chybět v šatní skříňce žádného zahradníka.

Pokud jsou na pracovní oděvy obecně kladeny vysoké nároky, u oděvů na zimu to platí dvojnásob. Řada profesí je celoročně vykonávána ve venkovním prostředí, kde musí pracovníci čelit nepřízni počasí. Správně zvolený zimní pracovní oděv ochrání vaše zaměstnance před větrem, vlhkem i mrazem a poskytne mu výrazně komfortnější podmínky pro práci než v běžném oděvu.

Spodní prádlo jako základ

Při sestavování zimního šatníku vašich zaměstnanců doporučujeme začít důrazem na výběr vhodného typu spodního termoprádla. Takové spodky či tričko jsou zásadní pro výsledný komfort, který od zimního oděvu očekáváme. V těsném kontaktu s tělem pomáhá udržovat konstantní teplotu a brání únikům tepla.

Věnujte však pozornost materiálům, ze kterých je termoprádlo vyrobeno. Volte přírodní materiály, jako je například bavlna, které výborně odvádějí vlhkost a chrání tak kůži před vznikem nepříjemných obtíží.

Pracovní kalhoty

Ani výběr kalhot není radno podcenit. Pro ochranu nohou je to často jediná vrstva oblečení, a proto je nutné, aby plnila všechny podstatné funkce pracovního oděvu najednou. Zimní pracovní kalhoty proto musí chránit před větrem, vlhkostí i chladem a zároveň musí efektivně odvádět pot.

Moderní pracovní kalhoty jsou proto vybaveny inteligentní polopropustnou membránou, která nepropustí vodu zvenčí, ale odvádí vznikající pot uvnitř, a tím umožňuje vaší pokožce dýchat a zachovat si tak přirozenou schopnost termoregulace.

Pracovní kalhoty, zdroj: tomiscz.cz
Pracovní kalhoty, zdroj: tomiscz.cz

Svrchní pracovní oděvy

Podobné nároky byste měli klást i na ostatní součásti výbavy pracovního oděvu. Mikiny a svetry tvoří důležitou vrstvu mezi spodním prádlem a svrchní bundou. Udržují stálou teplotu v zóně pod bundou a zahřívají vaše záda a svalstvo, čímž napomáhají k lepší fyzické kondici. Při nižších teplotách oceníte také ochranu v podobě vesty. Pracovní vesta díky absenci rukávů zbytečně nepřehřívá a přitom chrání důležité části vašeho těla před prochladnutím.

Pracovní bundy jsou jako svrchní část pracovního oděvu asi nejvíce širokým sortimentem co se zpracování týče. Výrobci se doslova předhánějí, aby nabídli nejuniverzálnější či nejteplejší bundu, a tak je v této oblasti alespoň z čeho vybírat.

Nesmíme však zapomínat, že stejně důležitou vlastností pracovní bundy je vedle pohodlného nošení také její odolnost a pevnost. A protože bundu neschováte, záleží i na jejím provedení po stránce designu. Řada bund je navíc důmyslně vybavena vyjímatelnou zimní vložkou či odepínacími rukávy, takže ji využijete i mimo zimní období.

Svrchní pracovní oděvy, zdroj: tomiscz.cz
Svrchní pracovní oděvy, zdroj: tomiscz.cz

Nezbytné doplňky

Nedílnou součástí zimního oblečení jsou rukavice a čepice. I v jejich případě je nabídka trhu více než dostačující. Vedle široké škály zimních čepic najdete pestrou nabídku také v provedení rukavic. Zatímco jeden typ rukavic je vhodný jako ochrana rukou při těžké práci, jiný vám pohodlně umožní pracovat i s jemnou motorikou bez nutnosti sundat si rukavice.

Doplňky zimního oblečení, zdroj: tomiscz.cz
Doplňky zimního oblečení, zdroj: tomiscz.cz

Vybírat můžete dle účelu použití z rukavic prstových i palcových, bavlněných i kožených či například máčených do umělých materiálů typu PVC. A jako u jiných doplňků i zimní pracovní čepice či rukavice můžete vybírat v celé řadě fascinujících desénových podob.

U zimních pracovních oděvů nezapomínejte na reflexní prvky, přece jen je v zimním období snížená viditelnost.