Ostropestřec a rakytník: byliny, která vám pomohou od nemocí

S příchodem podzimu směřují lidé svůj zájem na potraviny a potravinové doplňky, které jim pomohou zvýšit jejich imunitu. Ta je tolik potřebná pro zdolávání nástrah sychravého počasí, kdy ze všech stran na nás útočí viry a bacily. Od nepaměti si člověk vypomáhal zvýšeným příjmem vitamínu C a ani v dnešní době to není jiné. Položme si otázku, které potraviny jsou na tento vitamín bohaté?

rakytník

Léčivé byliny v minulosti a dnes

Naši předkové si museli vystačit s tím, co jim poskytovala okolní příroda. Na rozdíl od nás, když si můžeme v obchodě koupit jakýkoliv druh ovoce a zeleniny z tuzemska i ze zahraničí. V lidovém léčitelství byly proto ceněné ty byliny, jež přinášely lidem úlevu od nemocí a bolestí, nebo je před chorobami chránily. Jedněmi z nich jsou také rakytník a ostropestřec.

Rakytník je vynikající rostlinou pro zlepšení imunity

Rakytníkové bobule obsahují až desetkrát více vitamínu C než běžný pomeranč. Kromě něho jsou bohaté na další vitamíny, a to ty ze skupiny B, vitamín A, D, E, K a P. Zajímavý je též obsah alkaloidu hippophein, jenž lidské tělo dokáže přeměnit na serotonin, jemuž se říká hormon štěstí. Rakytník se tak jeví přímo ideální bylinou pro podzimní sychravé počasí, kdy brzká tma společně s chladným počasím jsou typickými znaky tohoto nevlídného období. S rakytníkem vám bude na světě hned veseleji, protože vás ochrání před útokem virů a bacilů, a navíc vám i zlepší náladu.

Ostropestřec pomáhá v boji proti vzniku rakoviny

Mezi bylinami, jež sbíraly kořenářky již v minulé době, určitě nikdy nechyběl ostropestřec. Dokáže totiž regenerovat poškozená játra, vystavená působení alkoholu nebo jiných škodlivin. Zároveň také léčí vysoký krevní tlak, křečové žíly, hemeroidy nebo poruchy trávení. Nejnovější studie prokázaly kladný vliv ostropestřce na prevenci vzniku rakoviny.