Objevujte s dětmi přírodu na naučné stezce v Doksech

Zabavit děti školou povinné je kolikrát velmi náročné. Většinou ale děti přijmou s radostí výlet do blízkého nebo i vzdálenějšího okolí. Procházky přírodou je možné zpříjemnit výpravou po naučných stezkách, kde se lze dozvědět i něco zajímavého o místních přírodních poměrech. Jedna taková na vás čeká i v Doksech.

apartmány DoksyNa břehu Máchova jezera

Máchovo jezero patří k nejvyhledávanějším místům pro letní rekreaci v České republice. Na jeho břehu leží město Doksy, jež patří mezi turisty k oblíbeným právě díky přítomnosti rybníku a množství historických památek, které ve městě jsou. Není proto divu, že si zde najdou i ubytování. Doksy totiž nabízejí atraktivní renesanční zámek z poloviny 16. století, který je možné se prohlédnout. V nejstarším roubeném stavení ve městě, v tzv. Hospitálku se nachází Památník Karla Hynka Máchy. Tento romantický básník je se zdejším krajem neodmyslitelně spjatý už proto, že ho velmi často navštěvoval.

Naučná stezka Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku

Víte, že v Doksech je i Muzeum Čtyřlístku? Jde o expozici známé komiksové čtveřice zvířátek, kterou děti mají tak rády. Okolo Máchova jezera je pak vybudována naučná stezka, určená právě pro děti, což dokládá i sám její název Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku. A proč právě Blaťák? Protože tento název značí Máchovo jezero. Trasa je dlouhá 13 kilometrů, což děti mohou hravě zvládnout a přitom plnit i úkoly, které jsou na informačních tabulích. Kromě této naučné stezky jsou tu ještě další – Naučná Máchova stezka a Naučná stezka Swamp.

Doksy a jejich historie

První písemné zmínky o městě Doksy pocházejí ze 13. století, ovšem o největší jeho rozkvět se zasloužil český král a římský císař Karel IV., který mu dal řadu privilegií, a tím podnítil jeho rozvoj. Městu se dařilo, ale po Bílé hoře bylo vypleněno a na konci 18. století vyhořelo. Zajímavá historie města je podepsána na architektonických památkách. Příjemná atmosféra láká turisty, tudíž se město stalo i rekreačním centrem. K ubytování v něm slouží také apartmány. Doksy si zaslouží věnovat jim více ze svého volného času.