Už na střední škole vás jako zvídavé studenty zajímalo všechno, co se týkalo ekologie. Je proto logickým důsledkem, že ve stejném na přírodu orientovaném trendu pokračujete i nyní, když jste dospělí s rodinou a s vlastním rodinným domem. Jednou z moderních ekologických záležitostí je totiž i kořenová čistička odpadních vod, kterou na svém pozemku úspěšně provozujete už pár let. Díky přírodnímu vzhledu s rázem mokřadu s kameny, je kořenová čistička zajímavým, estetickým a architektonickým prvkem, který dodává vaší zahradě punc stylovosti.
Jak kořenová čistička vůbec funguje?
Kořenová čistírna odpadních vod je obecně velmi náročná na plochu. Potřebuje ke své správné funkci vhodně navržený terén s atmosféricky provzdušněným objemem (např. štěrkové sutě) a hlavně vegetaci – mokřadní rostliny. Jejich kořenový systém totiž vytváří příznivé podmínky pro rozvoj aerobních mikroorganismů nutných k čisticímu procesu. Nejčastěji osazovanou rostlinou bývá rákos obecný, který patří mezi naše největší trávy. Jeho plazivé oddenky vytvářejí v půdě spleť dlouhou až 4 metry.
Se septikem, nebo bez?
Kořenovou čističku lze vybudovat i tak, že k jejímu provozu není potřeba předčištění vody pomocí septiku. Jedná se o tzv. francouzský systém kořenové čistírny. Tento systém se vyznačuje nízkými provozními náklady a jednoduchou obsluhou a je vhodný hlavně pro větší domy nebo horské chaty.
Nejčastějším typem kořenové čistírny však bývá ten, u kterého je nutné předčištění odpadní vody vícekomorovým septikem.
Inženýry navrhované kořenové čističky
Rodinná firma Grania nabízí svým zákazníkům standardizované typy kořenových čističek odpadních vod. Je však schopná vytvořit také kořenovku na míru a přizpůsobit ji specifickým potřebám, jakými například jsou vyšší počet EO, specifické odpadní vody nebo požadavky na prostor.