Tvoříte si vlastní japonskou zahradu? Nebo se jen o tento architektonický skvost rádi zajímáte? V obou případech by vám jistě neměla uniknout pravidla týkající se volby a umístění kamenů v těchto zahradách.
Jak vypadalo první kamenné uskupení
Co se týče historie tvorby kamenných uskupení, stojí za zmínku zejména vůbec první vzniklé kamenné uskupení. To neslo označení Šumisen a mělo za úkol představovat legendární horu stojící ve středu vesmíru.
V pozdějších letech poté bylo toto uskupení nahrazeno jiným, jehož původ pochází ze staré legendy o ostrovech věčného mládí. Takové uskupení je tvořeno jedním hlavním kamenem a třemi menšími. Všechny tyto použité kameny přitom musí být hodně vysoké a vertikální. Mají totiž nést symboliku nedosažitelnosti nesmrtelných.
TIP: Hledáte inspiraci na realizaci okrasné zahrady? Podívejte se na jejich fotogalerii.
Kolik kamenů umístit do skupiny
Pokud se ve vaší zahradě rozhodnete pro umístění kamenů do skupiny, měli byste respektovat pravidlo týkající se jejich počtu. Skupinově umístěné kameny by měly být seskupeny ve trojicích, pěticích nebo jich můžete zvolit sedm. Pokud se rozhodnete pro trojici kamenů, bude v japonské zahradě vždy nejvyšší kámen charakterizovat nebe, prostřední lidstvo a nejmenší zemi. Toto rozdělení má symbolizovat pomyslný most mezi nebem a zemí.
Pokud dále chcete například v zahradě znázornit muže a ženu, můžete k tomu zvolit dva kameny. Z nich jeden by měl být jen o něco málo větší než ten druhý. V japonských zahradách se dále můžeme setkat s takzvanými suteishi kameny, které v zahradách bývají umísťovány na zdánlivě náhodná místa. Ve skutečnosti se však i jejich umístění řídí poměrně přísnými pravidly.
Pokud chcete v japonské zahradě vytvořit podobu hornin, poslouží vám k tomu sopečné horniny. Naopak v blízkosti zahradních jezírek můžete nejčastěji narazit na kameny hladké a kulaté.
Struktura a barva kamenů
A závěrem ještě stojí za zmínku otázka toho, jaké barvy kamenů a jejich strukturu volit. Zde zní přitom pravidlo velmi jednoduše. Všechny použité typy kamenů by se totiž neměly lišit ve své barvě ani struktuře. A pokud mají kameny viditelné nějaké žilkování, měli byste kameny postavit tak, aby tyto žíly vedly vždy ve stejném směru.
Více informací ze světa japonských zahrad a okrasných stromů najdete na www.okrasne-stromy.cz.