Jak pečovat o terasová prkna pro zachování jejich vzhledu a životnosti?

Dřevěná terasová prkna jsou tou nejlepší volbou při výstavbě terasy. Mají dlouhou životnost, jsou odolná a snadno se udržují. Ve srovnání s dlaždicemi jsou bezpečnější, neboť nekloužou. Jelikož se jedná o přírodní materiál, jsou velmi příjemná na došlap a vypadají elegantně.

terasa

Aby vám dlouho vydržela

Správně ošetřená terasová prkna získají odolnost vůči povětrnostním podmínkám, a to konkrétně dešti, větru a sněhu. Zároveň se zamezí výskytu plísní, hub a škůdců. V neposlední řadě je pečlivé ošetření zpevní, tudíž se nepoškrábou a nepopraskají. Jak na to? Základem je kvalitní impregnace speciálními terasovými oleji. Dokáží totiž proniknout až do struktury dřeva, čímž ho dokonale před vnějšími vlivy ochrání.

Na co se ještě zaměřit?

Velmi důležité je použití terasové podložky, na níž se následně prkna položí. Pro tento účel jsou vhodné gumové granulátové podložky, které zajistí větrání dřeva a tím pádem předchází znehodnocování terasových prken. Jsou důležité hlavně v místech, kde by se dřevo dotýkalo betonu, dlažby či folie. Pokud bychom je nepoužili, riskovali bychom vznik plísně.

Jaká je další možnost?

Kromě gumových podložek je možné použít též distanční podložky na terasy. S jejich pomocí jde montáž mnohem snadněji, a navíc mají speciální konstrukci pro ještě lepší ventilaci. Díky tomu se vzduch lehce dostane mezi prkna, a ta po navlhnutí nebo namočení rychleji oschnou.

Pro dokonalý vzhled

Poslední velmi důležitou pomůckou jsou rektifikační terče. Používají se všude tam, kde není podklad 100% rovný. Rektifikační terče https://www.gardina.cz/rektifikacni-terce/ jsou k dostání v mnoha velikostech, proto s nimi jednoduše dorovnáte sklon. Jelikož stejně jako podložky vytvoří prostor mezi podkladem a prkny, podpoří pravidelný odtok vody, čímž významně prodlouží životnost terasy.