Důvodů, proč dochází ke zbourání staveb, je mnoho. Zatímco někdy za demolicí stojí stavební úřad, který jednoduše zavelí, jindy je za bouracími pracemi sám majitel, který chce pozemek, na němž nemovitost stojí, využít k jiným účelům. Někdy si však o zbourání řekne sám objekt. Především pokud je v závadném stavu, trouchniví, chátrá, pokud má narušenou statiku nebo stojí na výhodném pozemku. V takových chvílích lidé míří na stavební úřad pro demoliční výměr a čekají na verdikt. Pakliže je demolice povolena, je třeba se připravit na bagry a buldozery.
Dnes se demolice provádí mnoha způsoby. Preferuje se však demolice s pomocí strojů, ruční rozebírání nemovitosti už není in. Nejen, že je to časově náročné, ale je to také dražší.
Nejčastěji se povolává buldozer a bagr
Mezi nejčastěji využívané stroje při demolici patří buldozery a bagry. Tyto stroje se povolávají na pomoc především ve chvíli, kdy má dojít ke zbourání menší stavby, čímž se myslí rodinné domy nebo obecní nemovitosti o méně než třech patrech. Důvodem preference těchto zařízení je především rychlost.
Pokud však potřebujete zbourat nemovitost vyšší čili například panelový dům, je třeba využít trochu jiných nástrojů a nářadí. V těchto případech se sahá po hydraulických nůžkách, jež jsou nejvíce ekonomickým řešením. Samozřejmě se může přistoupit i k demoliční kouli, která je v posledních letech velmi oblíbená.
Někdy se používají i výbušniny
Bagry, buldozery, hydraulické nůžky, demoliční koule – tím však seznam používaných strojů při demolici ani zdaleka nekončí. Někdy se používají také výbušniny. Na ně přichází čas ve chvíli, kdy je třeba zbourat vysoké nebo příliš rozměrné budovy. V tomto případě je třeba takové objekty jednoduše odstřelit.