Co umí vysokotlaký čistič?

shutterstock.com
shutterstock.com

Vysokotlaké čističe se těší stále větší oblibě u majitelů rodinných domů se zahradou, kteří oceňují vysokou účinnost čištění za pomoci natlakované vody. Čištění chodníčků, venkovní dlažby a jejích spár a další náročné činnosti se stávají hračkou. Díky množství dokoupitelného příslušenství se vysokotlaké čističe řadí nejen mezi vysoce účinné, ale také všestranné pomocníky.

Jak vysokotlaký čistič funguje?

Vysokotlaký čistič je vybaven vysokotlakým čerpadlem, které dokáže zmnohonásobit tlak vody přiváděné do přístroje. Natlakovaná voda odchází tryskou ven a proud vody vytékající z vysokotlakého čističe má takovou sílu, že snadno odstraní nánosy nečistot z chodníčků a dlažby v okolí domu.

Vysoká účinnost čištění snižuje spotřebu vody i vašeho času. Chrání také životní prostředí, protože ve většině případů není nutné k čištění používat žádné čistící prostředky. Díky velkému množství různých příslušenství usnadňuje mnoho prací spojených s péčí o dům, zahradu i auto.

Zima začala, máte již připravenou sněhovou frézu?

Příslušenství k tlakovým myčkám je bohaté

Vysokotlaký čistič se zpravidla dodává s několika různými nástavci. Ale lze k němu také samostatně zakoupit velké množství dalšího příslušenství. Od doplňkových součástek, přes prodlužovací hadice a teleskopické nástavce až po příslušenství zaměřená na konkrétní činnosti, která rozšiřují využitelnost přístroje.

Nejčastější použití tlakové myčky je k mytí automobilu, zdroj: mountfield.cz
Nejčastější použití tlakové myčky je k mytí automobilu, zdroj: mountfield.cz

Při koupi příslušenství je třeba sledovat, zda je kompatibilní se všemi typy vysokotlakých čističů či zda je určen pouze pro některé vybrané modely.

Na trhu najdete:

  • pevný kartáč – je vhodný k čištění hladkých znečištěných ploch
  • rotační kartáč – účinnost čištění je ještě zvýšena, je vhodný například na mytí aut
  • rotační tryska – velmi účinně čistí velmi znečištěné plochy, například chodníčky či dlažbu, vhodná i k mytí fasády domu
  • zahnutá koncovka – zahnutý tvar usnadňuje mytí nedostupných míst, například podvozků kultivátorů, okapů atp.
  • pískovací souprava – umožňuje do vodního paprsku přisávat navíc jemný písek, díky tomu je umožněno například odstranění koroze z povrchů určených k natření
  • čistič potrubí – jedná se o vysokotlakou hadici s vícesměrnou tryskou, lze využít k čištění okapů, kanalizace a dalších potrubí
  • pěnovací tryska – vhodná k čištění lakovaných povrchů aut a motorek
  • kartáč pro mytí ráfků jízdních kol

Lze se setkat i s teplovodními vysokotlakými čističi

Zvláštní kategorií jsou vysokotlaké čističe, které automaticky dohřívají vodu až na 80 °C. K čemu je to výhodnější? Opět se jedná zejména o ochranu životního prostředí, kdy některé nečistoty lze snáze očistit pomocí teplé vody kombinované s vysokým tlakem. Nemusí se tak používat chemické přípravky a tím je i provoz výrazně levnější.

Teplovodní myčka Kärcher, zdroj: karcher.cz
Teplovodní myčka Kärcher, zdroj: karcher.cz

Na některé typy nečistot je ideální parní čistič

Posledním možným způsobem je čištění pomocí tlaku páry. Parní čistič pracuje s tlakem páry o teplotě 140 °C a tím dosahuje vynikají čistící schopnosti některých typů nečistot. Jedná se zejména o odstraňování vápenaté usazeniny nebo usazené mastnoty. Běžně dostupné parní čističe se však hodí spíše na menší plochy, proto se uplatní především v domácnosti při běžném úklidu.