Znáte jalovec viržinský?

wikipedia.org
wikipedia.org

Kroutíte záporně hlavou? Nevadí, tento článek vám sdělí veškeré potřebné informace pro to, abyste se tímto okrasným stromem mohli chlubit i na své zahradě.

Charakteristika jalovce viržinského

Tato dřevina pochází z vápencových kopců východní části Severní Ameriky. Mezi indiánskými kmeny tak může být někdy přezdíván jako „Chansa“, což v překladu značí červený cedr. Jedná se o velmi nenáročnou a přizpůsobivou dřevinu. Z tohoto důvodu ji můžeme najít na opuštěných pastvinách, polích či staveništích.

Typickým znakem je dlouhá doba života. Nejstarší dochovaný jalovec viržinský se dožil 795 let. Chudé půdy mají za následek, že dorůstá jen velikosti keře, ovšem na těch kvalitních může dosáhnout výšky 5 – 20 metrů.

Jeho kultivar je vysoký přibližně 80 – 100 centimetrů. Chlubí se pěknou šedostříbrnou barvou, která krásně vynikne na zahradách s motivem Středozemí.

Ideální do květináče na balkony a terasy, zdroj: okrasne-stromy.cz
Ideální do květináče na balkony a terasy, zdroj: okrasne-stromy.cz

Nároky jalovce viržinského

Popisovaný Jalovec viržinský patří mezi nenáročné dřeviny. Směle přežije krutý mráz i přímý sluneční svit. Nejlépe vám však vynikne na slunečném prostranství či v lehkém stínu.

Co se půdy týče, není třeba nic speciálního. Jediné, čemu se musíte vyhnout, jsou trvale vlhké či přemokřené půdy.

Použití v zahradě

Skvěle se mu daří jak v nádobách, tak i jako součást střešních zahrad. Zapomenout nesmíme ani na jeho častou součást okrasných skalek. V horkých letních dnech vypouští příjemné silice, které provoní vzduch v altánu či třeba u bazénu.

Pro více informací navštivte web www.okrasne-stromy.cz.