Jak je to s povinností čistit komín v rodinném domě?

wikipedia.org
wikipedia.org

Jako majitelé rodinného domu máte několik zákonem stanovených povinností, které musíte dodržovat, jinak vás mohou čekat potíže s úřady. Jednou z relativně nových povinností je nutnost starat se o spalinové cesty, jinými slovy komín. Minimálně 1-2x do roka byste komín měli nechat odborně vyčistit.

Co říká odborník?

Pro lepší představu, proč je čištění spalinových cest tak důležité, jsme se zeptali odborníka, pana Zdeňka Hacaperky z Kominictví Plzeň. „ Spalinové cesty se během roku při užívání spotřebiče zanášejí nečistotami. Zejména prachem a sazemi. Jejich usazování má za příčinu postupné snižování průchodnosti komína, což může vyústit v jeho špatný odtah. Spotřebič má pak nižší účinnost, takže za vytápění dáte více peněz, spotřebujete více paliva,“ říká majitel firmy pan Hacaperka.

Jak vidno, jde nejen o povinnost, ale i rozumné řešení. Kominík v Plzni doporučuje provádět čištění spalinových cest častěji u těch spotřebičů, které jsou v provozu po celý rok. Jedná se například o plynové kotle, kterými během celého roku vytápíte objekt a dále s ním ohříváte užitkovou vodu.

Co vás čeká, pokud komín nenecháte vyčistit?

Co vás čeká, pokud si čištění komína nezajistíte? Může vám to projít, ovšem s tím příliš nepočítejte. „Dlouhodobé zanedbávání komína může vést k jeho úplnému ucpání. V nejhorším případě pak vše končí požárem v domě,“ říká majitel kominictví v Plzni.

Pokud po požáru či jiné havárii hasiči zjistí, že jste neprováděli odbornou kontrolu komína, máte problém a čeká vás pokuta. Další potíž pak může přijít ze strany vaší pojišťovny, která vám odmítne uhradit škody vzniklé právě v důsledku zahoření komína, který nebyl čištěný.

K čištění komína si vždy pozvěte zkušené profesionály. Pokud neznáte žádného kominíka ve vašem okolí, stačí se podívat stránky sdružení, které si říká Společenstvo kominíků. Jde o profesní organizaci, která sdružuje poctivé kominíky z celé ČR.